REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuva galimai svarsto galimybę keisti Taivano atstovybės pavadinimą kinų kalba, kad jis skambėtų kaip Taivaniečių atstovybė, pranešė naujienų agentūra „Reuters“. Panašiai kaip kad angliškas variantas – The Taiwanese Representative Office in Lithuania. Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis šią informaciją neigia.

Lietuva galimai svarsto galimybę keisti Taivano atstovybės pavadinimą kinų kalba, kad jis skambėtų kaip Taivaniečių atstovybė, pranešė naujienų agentūra „Reuters“. Panašiai kaip kad angliškas variantas – The Taiwanese Representative Office in Lithuania. Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis šią informaciją neigia.

REKLAMA

Kinijos vidaus ir užsienio politiką tyrinėjantys ekspertai abejoja, ar toks žingsnis, jeigu jo būtų imtasi, padėtų pagerinti santykius su Pekinu. Viskas, kas susiję su Taivanu, Kinijai yra už kompromiso ribų, o visur pasaulyje Taivano atstovybės vadinasi Taipėjaus vardu, išskyrus Somalilandą.

„Tai padėtų tik vienu įmanomu atveju – jeigu vyksta kontaktai ir buvo kažkas sutarta su kinais, o ne su kažkuo kitu, ir jeigu kinai jau yra informavę, kad tai gali būti bandymas išeiti iš padėties. Bet aš menkai įsivaizduočiau, kad tai kažkuo padėtų, esu skeptiškas dėl to“, – portalui tv3.lt sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto Kinijos ekspertas Konstantinas Andrijauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Mokslininkas teigia apskritai abejojantis, ar Taivaniečių atstovybės pavadinimas kinų kalba tiktų tiek Kinijai, tiek ir pačiam Taivanui. Pasak K. Andrijausko, net ir pavadinus atstovybę Taivano gyventojų, Taivano liaudies ar Taivaniečių atstovybe, vis tiek liktume nepažintoje erdvėje – tiesiog nėra daug patirčių, kad valstybės būtų išdrįsusios taip daryti, todėl neturime duomenų apie Kinijos reakciją šiuo aspektu.

REKLAMA

Panašiai teigia ir Japonijos tarptautinio universiteto docentė Vida Mačikėnaitė-Ambutavičienė, tyrinėjanti Kinijos vidaus ir užsienio politiką. Pasak pašnekovės, Kinija jau pajuto, kad Lietuva svyruoja, kad konsensuso nėra nei šalies viduje, nei Europos Sąjungoje.

„Kita problema, kad Taivanas Kinijai yra tas klausimas, kur tiesiog nėra kompromiso. Iš Kinijos pusės šiuo klausimu jokio kompromiso mes negalime tikėtis. Taigi nors iš pradžių šis pranešimas suskambo kaip vilties spindulys, bet detaliau panagrinėjus akivaizdu, kad tiesiog pernelyg toli nueita, tai būtų tik kosmetinis pataisymas. Ir problema šalia pavadinimo yra tai, kaip tie santykiai su Taivanu plėtojami. Jie buvo plėtojami labai viešai, labai garsiai bei praktiškai pačiu aukščiausiu lygiu. Taigi jeigu tas pavadinimo keitimas ir galėtų ką pakeisti, tai išlieka kita problema – tas viešas bendravimas, komunikacija su Taivanu“, – sako ekspertė.

REKLAMA
REKLAMA

Rytų Europos studijų centro analitikas Raigirdas Boruta atkreipia dėmesį, kad Lietuvos blaškymasis su nerimu stebimas ir Taivane. Jis prognozuoja, kad jeigu pavadinimas minimaliai būtų pakeistas, Kinija tikriausiai kelias dienas džiūgautų oficialiuose žiniasklaidos kanaluose, bet Pekinas, tikėtina, dar labiau didintų spaudimą norėdamas, kad atstovybė vadintųsi Taipėjaus vardu arba kad išvis būtų uždaryta.

„Dabartinis atstovybės pavadinimas tikrai erzina Kiniją, bet pati esminė problema nėra susijusi tik su pavadinimu“, – teigia R. Boruta, patvirtindamas, kad Pekinui nerimą kelia Lietuvos pastangos remti Taivano „kaip de facto nepriklausomos demokratinės teisinės valstybės politinį pripažinimą tarptautinėje bendruomenėje“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kad Lietuva rems Taivano pripažinimą tarptautinėje erdvėje savo straipsnyje prieš rinkimus yra rašę užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas ir ministras G. Landsbergis. 

Paklaustas, ar Lietuva savo kelyje yra nuosekli, R. Boruta teigia, kad nuoseklumo labai trūksta: „Susirūpinimas Taivane, ypač žvelgiant į jų spaudą yra gana didelis. Taivaniečiams nėra labai smagu matyti tai, kas vyksta Lietuvoje, kas vyksta vidaus politikoje. Tie signalai įvairūs, taivaniečiai tai stebi. Žvelgiant į Taivano internautų komentarus bei įrašus nuomonės dvejopos: žmonės atsargiai vertina Lietuvos ir Taivano santykių ateitį“.

Remdamasi dviem šaltiniais naujienų agentūra „Reuters“, paskelbė, jog Lietuvos institucijos svarsto apie galimybę keisti Taivano atstovybės pavadinimą kinų kalba, kad jis skambėtų ne kaip Taivano, o kaip Taivaniečių atstovybė. Teigiama, kad tokį siūlymą prezidentui Gitanui Nausėdai pateikė užsienio reikalų ministras G. Landsbergis. Pastarasis informaciją neigia. Tačiau toks pokytis taip pat reikalautų Taivano sutikimo, nes atstovybę Vilniuje leidžiant Lietuvai atvėrė Taivanas.

REKLAMA

Taivano užsienio reikalų ministerija pranešė negavusi siūlymo pakeisti nei kiniško, nei angliško atstovybės pavadinimo Lietuvoje.

Neseniai „The Financial Times“ skelbė, esą kai kurie JAV diplomatai siūlo, kad Lietuva keistų Taivano atstovybės pavadinimą siekdama palengvinti nesutarimus su Kinija. Tokią informaciją užsienio leidiniui esą pateikė keletas šaltinių, susipažinusių su diplomatų svarstymais.

Baltieji rūmai informaciją paneigė, o Lietuvos užsienio reikalų ministerija į šitokios informacijos skleidimą sureagavo ypač jautriai: „Tokių gandų skleidimas primena dezinformacijos kampaniją ir tikėtina, kad jos tikslas yra sukelti įtampą tarp sąjungininkų tokiu metu, kai Lietuva skelbia apie naują paramą Ukrainai. Atstovybės pavadinimas yra suverenus suinteresuotų šalių sprendimas. Šį sprendimą JAV administracija remia, ką patvirtina ir platinamame straipsnyje cituojamo jos atstovo komentaras“.

REKLAMA

Lietuvos prezidentas G. Nausėda jau anksčiau yra viešai pripažinęs, kad Taivano atstovybės pavadinimas buvo klaida, bet tuomet jis nesiūlė jo keisti.

„Aš manyčiau, kad ne Taivaniečių atstovybės atidarymas buvo klaida, o pavadinimas, kuris nebuvo derintas su manim“, – antradienį interviu Žinių radijui sakė prezidentas.

G. Nausėda pažymėjo, kad tiek Lietuva, tiek Taivanas gali atidaryti atstovybes, kurios neturi diplomatinio statuso, tačiau apgailestavo, kad „atstovybės pavadinimas tapo tuo esminiu veiksniu, kuris dabar veikia labai stipriai mūsų santykius su Kinija“.

„Pagrindinė kibirkštis buvo labiau pavadinimo ir šiuo metu mes jau turime kovoti su pasekmėmis ir sakyčiau, kad prasidėjo nekonvencinio pobūdžio priemonių taikymas Lietuvos atžvilgiu, ir dėl tos priežasties turime veikti itin aktyviai ir labai aiškiai signalizuoti Europos Sąjungai, kad tai yra ataka, tam tikras spaudimas vienai iš ES valstybių“, – kalbėjo prezidentas.

Ko ta neišmaneli ten laiko,koks ministras pridirbes tiek nuostoliu valstybei,sedi tuoj kedej,kitas jau senai butu pasiustas velniop,ar jad jis anukas tai gali kalbeti apie ka nieko neišmano ir daro nesamones,pikta klausyt.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų