REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prieš 20 metų rugsėjo 11 dieną Lietuvos lyderiai turėjo susitikti su aukščiausiais Jungtinių Amerikos Valstijų vadovais. Prezidentas Valdas Adamkus pusryčiavo Vašingtone ir laukė susitikimo su JAV prezidentu George'u W. Bushu, užsienio reikalų ministras Antanas Valionis jau buvo susikrovęs lagaminus ir laukė skrydžio į už Atlanto. Visgi Lietuvos politikų planus sujaukė kruviniausia ataka per Jungtinių Valstijų istoriją, kurią savo akimis stebėjo ir tuometinis Lietuvos prezidentas.

Prieš 20 metų rugsėjo 11 dieną Lietuvos lyderiai turėjo susitikti su aukščiausiais Jungtinių Amerikos Valstijų vadovais. Prezidentas Valdas Adamkus pusryčiavo Vašingtone ir laukė susitikimo su JAV prezidentu George'u W. Bushu, užsienio reikalų ministras Antanas Valionis jau buvo susikrovęs lagaminus ir laukė skrydžio į už Atlanto. Visgi Lietuvos politikų planus sujaukė kruviniausia ataka per Jungtinių Valstijų istoriją, kurią savo akimis stebėjo ir tuometinis Lietuvos prezidentas.

REKLAMA

2001 m. rugsėjo 11 d. įvykiai – vienas ryškiausių pastarųjų dešimtmečių įvykių pasaulio istorijoje.

19 su „Al-Qaeda“ susijusių teroristų užgrobė keturis komercinius keleivinius lėktuvus. Du lėktuvus teroristai nukreipė į vieną iš Niujorko simbolių – Pasaulio prekybos centro dangoraižius.

REKLAMA
REKLAMA

Prisimenant Rugsėjo 11-ąją – kruviniausią JAV teroro ataką: 

Po vieną lėktuvą rėžėsi į kiekvieną bokštą dvynį. Trečiąjį lėktuvą teroristai bandė nukreipti į Pentagoną, o ketvirtasis, manoma, turėjo rėžtis į Baltuosius rūmus, tačiau keleiviams pabandžius perimti orlaivio kontrolę iš pagrobėjų, šis nukrito.

REKLAMA

Praėjus lygiai 20 metų po vienos žiauriausių dienų Vakarų pasaulio istorijoje, savo prisiminimais apie kruvinąją Rugsėjo 11-ąją su naujienų portalu tv3.lt sutiko pasidalinti prezidentas Valdas Adamkus ir tuometinis užsienio reikalų ministras Antanas Valionis.

„O Dieve, kas darosi“

„Atsiminimai šiandien prieš akis iškilo“, – naujienų portalui tv3.lt sakė prezidentas Valdas Adamkus.

Tuometinis šalies vadovas 2001 m. rugsėjo 10 d. buvo Vašingtone su oficialiu vizitu Jungtinių Valstijų prezidento George'o W. Busho kvietimu, su kuriuo rugsėjo 11 d. turėjo susitikti Baltuosiuose rūmuose.

REKLAMA
REKLAMA

Rugsėjo 11-osios rytą prezidentas pusryčiavo kartu su JAV žydų organizacijos atstovais.

„Baigiantis pusryčiams, atsidarė durys ir prie manęs priėjo vienas iš Jungtinių Valstijų apsaugos pareigūnų ir pašnabždėjo „Sekite greitai paskui mane, iškilo rimtos problemos“. Aš iš karto nesusipratau, bet, žinoma, pasekiau jį.

Pasikėlėme į 14 aukštą, kuriame buvome apgyvendinti. Atidarius duris, Alma stovėjo prieš televizorių ir sako: „O Dieve, kas darosi“. Mes ten ir pamatėme, kad į pirmąjį Pasaulio prekybos centro bokštą įsirėžė pirmasis lėktuvas. Ugnis veržėsi per vidurį pastato“, – prisiminimais dalijosi V. Adamkus.

„Bokštai nukrito kaip kortų nameliai“

Tuo metu dar nebuvo aišku, kad tai teroristinė ataka, tad televizijos transliaciją stebėjusi pirmoji šalies pora dar spėjo, kad gal į pastatą rėžėsi, pavyzdžiui, sportinio lėktuvo nesuvaldęs pilotas. Visgi tiesa netrukus paaiškėjo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mums bežiūrint, nemažo tipo lėktuvas skrenda tiesiai ir šauna į antrąjį bokštą. Tada supratome, kad tai yra sąmoningas puolimas“, – pasakojo V. Adamkus.

Apsaugos vyrai paragino prezidentą leistis į rūsyje esančią slėptuvę. Ir čia šalies vadovas su žmona per televiziją stebėjo sparčiai besikeičiančius įvykius.

„Abu bokštai nukrito kaip kortų nameliai. Viskas paskendo dūmuose, dulkėse. <...> Aplinkinėse gatvėse bėgiojo žmonės, toks savotiškas sąmyšis buvo“, – tragiškus vaizdus prisimena V. Adamkus.

Per specialią žinių transliaciją prezidentas išgirdo, kad trečiasis lėktuvas artėja prie Vašingtono.

REKLAMA

„Tą minutę mus iš viešbučio išvežė į Lietuvos ambasadą, kuri buvo truputį toliau nuo Baltųjų rūmų ir patalpino mus ten, sakė, kad ten saugiau ir bus žiūrima, ką toliau daryti“, – sakė V. Adamkus.

Prezidentą nustebino, kad Vašingtono gyventojai elgėsi ramiai ir nepuolė į visuotinę paniką.

„Aišku, pilnos gatvės žmonių ir visi laukė, kas bus toliau“, – teigė V. Adamkus.

JAV ir Lietuvos prezidentų susitikimas Baltuosiuose rūmuose 16 val. vietos laiku, akivaizdu, neįvyko.

Į Ameriką taip ir neišskrido

Į Niujorką vykti ir prisijungti prie V. Adamkaus vizito turėjo ir tuometinis užsienio reikalų ministras Antanas Valionis.

REKLAMA

„Aš turėjau kaip tik rugsėjo 11 d. vakare per Frankfurtą skristi į Vašingtoną, prisijungti prie prezidento ir vykti į Niujorką“, – prisiminė A. Valionis.

Apie įvykius kitoje Atlanto pusėje tuometinis ministras sužinojo būdamas darbe. Ministerijos darbuotojai jam pranešė apie pirmąjį smūgį į Pasaulio prekybos centro dangoraižį.

„Nebuvo aišku, koks tai lėktuvas. Po kurio laiko atėjo informacija, man kabineto vadovė pasakė, kad yra antras smūgis. Pasidarė aišku, kad tai yra teroristinė ataka prieš Jungtines Amerikos Valstijas“, – pasakojo pašnekovas.

Tada jau buvo aišku, kad tą vakarą A. Valionis nei į Frankfurtą, nei tuo labiau į Vašingtoną neišskris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Apie jokias Jungtinių Valstijų lankymo galimybes negalėjo būti nė kalbos“, – teigė A. Valionis.

Prisimenant Rugsėjo 11-ąją – kruviniausią JAV teroro ataką: 

Pro lėktuvo langą matė rūkstančius „dvynius“

„Buvome įspėti, kad Vyriausybės atstovai nutarė išskraidinti mane ir delegaciją kuo greičiau iš Vašingtono“, – pasakojo V. Adamkus.

Šalies vadovas su delegacija buvo nugabenti į karo aviacijos oro uostą. Prie lietuvių prisijungė ir JAV sostinėje tuo metu viešėjęs Latvijos užsienio reikalų ministras Indulis Berzinis.

„Buvome susodinti į prezidentinį mažojo tipo lėktuvą ir išskridome iš Vašingtono lydimi karo aviacijos naikintuvų. Skridome virš Niujorko ir pro langus matėme rūkstančius sugriuvusius Pasaulio prekybos centro bokštus“, – prisiminė prezidentas.

REKLAMA

Baimės prisiminimai gyvi ir šiandien

Lėktuvas nusileido Islandijoje, kuriame delegacija persėdo į iš Lietuvos specialiai atvykusį lėktuvą. Naktį delegacijos lėktuvas nusileido Vilniaus oro uoste. Vienos baisiausių šiuolaikinių tragedijų liudininkų tapęs V. Adamkus su žmona Alma saugiai grįžo namo.

„Žiaurūs vaizdas liko gyvi mano atmintyje. Mačiau savo akimis, kas darėsi. Ypač trečiojo lėktuvo pasirodymas prie Vašingtono ribų sukėlė tikrą baimę, kas liks iš mūsų, jei jie užskris tiesiai ant Vašingtono. Prabėgo 20 metų, bet tas pergyvenimas, teroro aktas, kuris buvo, gyvas šiandien ir akyse, ir jausmuose“, – pasakojo V. Adamkus.

REKLAMA

Amerikai reikėjo moralinės pagalbos

Kaip prisimena A. Valionis, po Rugsėjo 11-osios įvykių Vakarų pasaulio sostinėse prasidėjo glaudesnis pasaulio sostinių bendradarbiavimas.

„Koordinavome savo veiksmus, kalbant apie 2001-ųjų pabaigą ir 2002-ųjų pradžią, tai buvo ir teisinis reguliavimas, ir įvairių koalicijų kūrimas, ir paramų organizavimas.

Nes ne tik realios fizinės pagalbos Amerikai reikėjo, gal net mažiau realios fizinės pagalbos, bet koalicijos narių skaičius, moralinė parama Amerikos veiksmams buvo reikalinga ir mes tame dalyvavome“, – pasakojo A. Valionis.

Tai buvo įspėjimu pasauliui

„Žiūrint dabar, iš laiko perspektyvos, sakyčiau, kad tai buvo pasauliui įspėjimas apie terorizmo bangą, kuri šiandien visose pasaulio dalyse yra išsiplėtusi. Su gailesčiu tenka prisiminti tuos tūkstančius gyvybių, kurios buvo sunaikintos per tą ataką“, – naujienų portalui tv3.lt sakė V. Adamkus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prezidento teigimu, nėra jokios abejonės, kad po Rugsėjo 11-osios įvykių pasaulio lyderiai visai kitaip pažvelgė į terorizmo grėsmę.

„Tai buvo pirmas tokio masto puolimas. Vertinant tai šiandien, to terorizmo akto, kuris įvyko Niujorke ir dalinai Vašingtone, galima pasakyti, tęsinys yra tai, kas dabar vyksta pasaulyje“, – tvirtino V. Adamkus.

Amerika saugojosi

Tuometinis Lietuvos diplomatijos šefas A. Valionis į Jungtines Valstijas rugsėjį visgi nuvyko, tik jau ne 2001-aisiais, o lygiai po metų.

„Nuvykau į Vašingtoną, kada padėtis normalizavosi. Jis buvo užtvertas betoniniais blokais, privažiuoti prie Baltųjų rūmų ar Valstybės departamento buvo labai sudėtinga. Buvo uždėti tokie betoniniai blokai, vietoje vartų stovėjo dideli džipai. Amerika saugojosi“, – pasakojo A. Valionis.

REKLAMA

Pašnekovo teigimu, tuomet buvo ypač tikrinami į svarbias institucijas atvykstančiųjų dokumentai, pareigūnai su veidrodėliais tikrino ir automobilių apačias, ar jose nėra paslėpta kokio sprogstamojo užtaiso.

„Tačiau matėsi aiškus patriotinis pakylėjimas. Praktiškai visos mašinos važinėjo su Jungtinių Amerikos Valstijų vėliavėlėmis, visi susitelkė apie prezidentą Bushą, apie Amerikos Kongresą. Tokia vienybė buvo labai matoma“, – prisiminimais dalijosi tuometinis užsienio reikalų ministras.

Valioniui teko dalyvauti ir pirmajame Rugsėjo 11-osios aukų minėjime Niujorke kartu su JAV prezidentu G. Bushu.

Lietuva pasibeldė į NATO duris

Rugsėjo 11-osios įvykiai ir po to sekęs G. Busho paskelbtas karas su terorizmu sutapo su laiku, kai Lietuva beldėsi į NATO duris ir buvo ant narystės organizacijoje slenksčio. 2002 m. Lietuva buvo pakviesta pradėti derybas dėl narystės NATO, 2004 m. kovo 29 d. tapo pilnateise organizacijos nare.

REKLAMA

Nors nebuvo NATO narėmis, narystės siekiančios vadinamojo Vilniaus dešimtuko šalys išreiškė paramą ataką patyrusioms Jungtinėms Valstijoms ir dalyvavo ne vienoje tarptautinėje operacijoje.

„Tiek būdami pretendentais į NATO, tiek būdami NATO nariais mes pilnai suvokėme savo atsakomybę ir dalyvavome daugelyje misijų“, – pasakojo A. Valionis.

2001 m. rugsėjo 11 d. visam gyvenimui įsirėžė amerikiečių ir dalies pasaulio gyventojų atmintyje – tądien įvykdyta iki šiol kruviniausia ir daugiausiai aukų pareikalavusi teroristinė ataka JAV istorijoje. Tačiau nedaug kam žinoma, kad per visą pasaulį sukrėtusią ataką nukentėjo ir lietuviai, o ne vienam jų pavyko išsigelbėti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų