REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

COVID-19 neatleidžia savo gniaužtų. Ir toliau fiksuojami keli tūkstančiai naujų užsikrėtimų per dieną, virusas plinta ir į ugdymo įstaigose. „Juodžiausių“ savivaldybių atstovai džiaugiasi atsiradusia galimybe pačioms mokykloms spręsti dėl perėjimo į nuotolinį ugdymą – taip bus suteikta laisvė geriau valdyti kilusias rizikas. Pastebima, kad situacija ugdymo įstaigose nuolat keičiasi, o mokykloms tenka sukti galvas, kaip situaciją spręsti. Viena Joniškio mokykla susirgus nemažai daliai mokytojų buvo priversta paankstinti rudens atostogas.

COVID-19 neatleidžia savo gniaužtų. Ir toliau fiksuojami keli tūkstančiai naujų užsikrėtimų per dieną, virusas plinta ir į ugdymo įstaigose. „Juodžiausių“ savivaldybių atstovai džiaugiasi atsiradusia galimybe pačioms mokykloms spręsti dėl perėjimo į nuotolinį ugdymą – taip bus suteikta laisvė geriau valdyti kilusias rizikas. Pastebima, kad situacija ugdymo įstaigose nuolat keičiasi, o mokykloms tenka sukti galvas, kaip situaciją spręsti. Viena Joniškio mokykla susirgus nemažai daliai mokytojų buvo priversta paankstinti rudens atostogas.

REKLAMA

Ketvirtadienį pranešta apie 2861 naują koronaviruso atvejį, penktadienį nustatyti dar 2736 nauji užsikrėtimai.

Virusas plinta ir ugdymo įstaigose, čia fiksuojamas 601 protrūkis, su jais siejami keli tūkstančiai užsikrėtimų.

Apie pusė nustatomų atvejų – ugdymo įstaigose

Viena iš prasčiausių situacijų – Joniškio rajono savivaldybėje. Ši savivaldybė, penktadienio duomenimis, yra antra pagal sergamumo COVID-19 rodiklius, ją lenkia tik Klaipėdos miesto savivaldybė.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak Joniškio rajono mero Vitalijaus Gailiaus, rodikliai tokie yra dėl to, kad gyventojai yra aktyviai testuojami. Meras aiškina, kad jei testų būtų atliekama mažiau, tai ir atvejų būtų nustatoma ne tiek daug.

REKLAMA

Statistikos departamentas nurodo, kad ketvirtadienį Joniškio savivaldybėje buvo atlikti 159 tyrimai, nuo pandemijos pradžios iš viso savivaldybėje atlikta daugiau nei 31 tūkst. COVID-19 tyrimų.

„Vakar (trečiadienį – aut. past.) testavome tūkstantį moksleivių, praeitą savaitę beveik tūkstantį gyventojų, anksčiau testuodavome dar daugiau. Jeigu testuoji ne tūkstantį, o 70, turbūt, mažiau randi, jie kitaip neatsiranda“, – tv3.lt komentuoja V. Gailius.

Pasak mero, maždaug pusė iš savivaldybėje nustatomų COVID-19 atvejų yra priskiriami mokykloms. Tačiau ir situacija kiekvienoje mokykloje esą gali skirtis priklausomai nuo to, kokia dalis moksleivių sutinka testuotis ir yra testuojami.

REKLAMA
REKLAMA

„Mes testuojamės ir aš padarysiu viską, kad mokytojai bei mokyklų vadovai ir toliau dirbtų šia kryptimi, kad maksimaliai testuotųsi. Taip pat raginame mūsų bendruomenę – židinius po kelis kartus ištestuojame“, – pasakoja V. Gailius.

V. Gailius džiaugiasi, kad rajono mokytojai aktyviai skiepijasi. Meras teigiamai vertina ir gimnazistų vakcinacijos rodiklius, tačiau jaunesniųjų moksleivių skiepijimosi tempai šiek tiek atsilieka.

„Jaunimas nejaučia simptomų, nesitestuotų, vaikščiotų į mokyklą, nebūtų kiti klasės mokiniai papildomai testuojami, nebūtų nustatoma“, – sako V. Gailius.

Susirgus mokytojams, nebeliko, kam dėstyti

Tačiau, pasak mero V. Gailiaus, vienos Joniškio rajono savivaldybės mokyklos durys moksleiviams šiuo metu yra užvertos. Į „Aušros“ gimnaziją moksleiviai neina visą savaitę. Kaip sako V. Gailius, mokyklos administracija nusprendė pakeisti mokymo planą ir paankstinti atostogas, mat susidurta su infekcijos plitimu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Aušros“ gimnazijos direktorius Vidmantas Sutnikas pasakoja, kad sprendimas paankstinti atostogas buvo priimtas dėl COVID-19 susirgusių darbuotojų. Vadovas skaičiuoja, kad virusą pasigavo 14 mokytojų, visi jie buvo vakcinuoti du kartus.

„Matyt, nauja atmaina ima ir kanda vakcinuotiems. Kadangi jie susirgo praktiškai vienu metu, savaitės eigoje, mes nebeturime realiai mokytojų, kurie galėtų užimti pamokas. Toks logiškas sprendimas – paankstinti atostogas, kurios šiuo metu mokykloje vyksta moksleiviams. Per šį laiką mokytojams kaip tik baigsis biuletenis ir pirmadienį jie beveik visi sugrįžta į pamokas“, – tv3.lt sako V. Sutnikas.

Kai paaiškėjo, kad susirgo mokytojai, mokykloje tuo metu buvo žinoma apie septynis užsikrėtusius moksleivius. Todėl mokykla ir susidūrė su neeiline situacija – moksleiviai mokytis galėjo, tačiau kam juos mokyti – ne.

REKLAMA

Pasak direktoriaus, atostogoms pasibaigus visi moksleiviai vėl grįš į klases ir mokysis taip, kaip mokėsi iki atostogų – kontaktiniu būdu. V. Sutniko teigimu, per atostogų savaitę susirgo keletas moksleivių. Kadangi virusą vaikai pasigavo neidami į mokyklą, jų klasės draugams testuotis ar izoliuotis nereikės.

Dar šią savaitę Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) paskelbė, kad priešmokyklinio ir bendrojo ugdymo programas įgyvendinančios įstaigos gali pačios nutraukti kontaktinį ugdymą ir persikelti į nuotolį, jei to reikia infekcijos plitimui suvaldyti.

Joniškio „Aušros“ gimnazijos direktorius sprendimu džiaugiasi ir pasakoja, kad nuotoliu mokyklos moksleiviai mokėsi ir paskutinę rugsėjo savaitę. Tačiau mokymosi procesą į nuotolį buvo nuspręsta perkelti ne dėl nustatytų COVID-19 atvejų, bet dėl to, kad būtų atnaujinti nuotolinio ugdymo įgūdžiai.

REKLAMA

„Perėjome prie naujos platformos, savaitę dirbome nuotoliniu būdu ir galvojame, kad ir ateityje esant arba poreikiui, arba tiesiog naudodamiesi bendrojo ugdymo plano galimybe, kad dalį kurso galime išeiti nuotiliniu būdu, vis retkarčiais tą praktiką palaikysime. Ji reikalinga vaikams dėl bendrų įgūdžių, firmos ir ofise dalį laiko dirba nuotoliniu būdu“, – sako V. Sutnikas.

Klaipėdoje testuojasi vis daugiau moksleivių

Prasčiausia situacija šalyje pagal sergamumo rodiklius jau kurį laiką fiksuojama Klaipėdoje, tačiau ugdymo procesas vyksta kaip vykęs. Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas sako, kad kol kas savivaldybė neturi jokių objektyvių duomenų, nepaisant COVID-19 žemėlapio spalvų, jog reikėtų bent vieną mokyklą siųsti į nuotolinį ugdymą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Suprantama, kad tokia galimybė yra ir juo labiau, jog paskutinieji operacijų vadovo nurodymai leidžia mokykloms pačioms apsispręsti dėl vienokio ar kitokio scenarijaus.

Kol kas dramatiško scenarijaus Klaipėdoje nepaisant spalvų tirštumo, tikrai nesimato“, – tv3.lt komentuoja V. Grubliauskas.

Klaipėdos miesto meras džiaugiasi, kad auga moksleivių testavimo apimtys – vis daugiau tėvų sutinka, kad jų vaikai būtų testuojami.

„Čia yra geros indikacijos, taip pat didėja paviršinių testavimų apimtys, atlikti 14 darželių, pastarąjame šiandien pavakare bus gauti atsakymai iš laboratorijos. Bus aiški situacija vėl tam tikrame segmente – priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo įstaigose“, – sako V. Grubliauskas.

REKLAMA

Tačiau mero neramina tai, kad apie 400 nepasiskiepijusių moksleivių savivaldybėje po kontakto su sergančiuoju vietoje testavimosi mieliau renkasi saviizoliaciją.

„Natūralu, kad tai tikrai nedžiugina, bet tai nėra dramatiški skaičiai ar apimtys, kad reikėtų sakyti, kad situacija dramatiška“, – teigia V. Grubliauskas.

Sprendimą dėl nuotolinio ugdymo leisti spręsti pačioms ugdymo įstaigoms, V. Grubliauskas taip pat vertina teigiamai. Pasak jo, tai sveikas ir racionalus žingsnis.

„Visada, kada bendruomenė turi galimybę vienokiam ar kitokiam sprendimui, kažkuria prasme ir ją pačią padaro įtraukia ir atsakinga už situacijos suvaldymą. Kada viskas nuleidžiama „iš viršaus“, nepasitenkinimo būna daugiau.

REKLAMA

Dabar galimybė yra – spręskite patys. Jeigu jūs matote, kad scenarijus eiti į nuotolį jums labiau priimtinas negu išlikti kontaktiniame ugdyme, bendruomenė tai gali priimti“, – teigia V. Grubliauskas.

Telšių meras situaciją vadina stabilia

Telšių rajone situacija taip pat viena iš prasčiausių Lietuvoje. Kaip pasakoja Telšių rajono savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas, situacija mokyklose kol kas išlieka stabili. Pirmadienį rajone COVID-19 sirgo penki pedagogai, ketvirtadienį – 10. Pirmadienį buvo fiksuoti trys ugdymo įstaigų darbuotojų, bet ne pedagogų, užsikrėtimai, ketvirtadienį žinoma jau apie 12 užsikrėtusių darbuotojų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Serga ir moksleiviai. Pirmadienį buvo žinoma apie 44 COVID-19 sergančius moksleivius, o ketvirtadienį apie 43.

Mero pastebėjimu, jei lygintume šiandieninius duomenis su dar ankstesniais, matytume, kad situacija gerėja. Šiuo metu ugdymo procesas visos savivaldybės ugdymo įstaigose vyksta kontaktiniu būdu. Esą tėvai, pamatę, kad susirgimų mokyklose atsiranda, sutinka vaikus testuoti kas 48 val.

„Jei rado (užsikrėtusį – aut. past.) vaiką, prasitestavo visa klasė ir tada jie gali dirbti kontaktiniu būdu. Tada po 48 val. vėl prasitestuoja, jei neranda, toliau dirba. Tėvai sutinka leisti vaikams pasitikrinti. Kol kas suvaldome taip, kad izoliuojasi tik tie, kurie serga“, – tv3.lt komentuoja K. Gusarovas.

REKLAMA

Tačiau vaikų vakcinacijos tempai Telšių rajone nėra dideli. Pasak mero, yra paskiepyta apie 30 proc. galinčių vakcinuotis vaikų.

„Tikrai nedidelis procentas, tokia bendra tendencija. Mūsų rajono suaugusiųjų vakcinavime sunkiai judame, taip ir mokiniai. Persiduoda, kai tėvai nesiskiepija, tai ir vaikai“, – teigia K. Gusarovas.

Meras teigiamai vertina mokykloms suteiktą galimybę pačioms spręsti, kada pereiti dirbti nuotoliu. K. Gusarovo nuomone, tokio savarankiškumo suteikimas mokykloms leis pačioms priimti sau tinkamesnius sprendimus.

Meras sako, kad rajono mokytojai aiškiai išsakė, kad nori dirbti arba kontaktiniu, arba tik nuotoliniu būdu. Mišraus ugdymo rajono mokytojai nenorėtų.

REKLAMA

„Tada mokytojas labai išvargsta, turi dirbti su klase ir dar prie ekrano nurodinėti. Aišku, aparatūros gauname, ir iš ministerijos, ir patys 28 klasėms iš biudžeto nupirkę kameras ir kitas priemones, kuriomis galima vesti mišriu būdu. Gauname ir iš ministerijos 30 klasių komplektą tos aparatūros“, – sako K. Gusarovas ir priduria, kad savivaldybė planuoja įsigyti įrangos dar kelioms klasėms.

ŠMSM atnaujino tvarką: mokykloms galima pačioms spręsti dėl nuotolinio

Dar šią savaitę Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) paskelbė, kad priešmokyklinio ir bendrojo ugdymo programas įgyvendinančios įstaigos gali pačios nutraukti kontaktinį ugdymą ir persikelti į nuotolį, jei to reikia infekcijos plitimui suvaldyti.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo šiol priešmokyklinio ir bendrojo ugdymo programas įgyvendinančios įstaigos galės skelbti infekcijų plitimą ribojantį režimą (IPRR), užtikrinantį, kad mokiniai nedalyvautų ugdymo procese kasdieniu (kontaktiniu) mokymo proceso organizavimo būdu.

Naująją tvarką apibrėžia Sveikatos apsaugos ministerijos kartu su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija parengti pagrindiniai kriterijai, atsižvelgiant į COVID-19 ligos atvejų ir protrūkių skaičiaus didėjimą vaikų ugdymo įstaigose, taip pat į prasidedantį gripo sezoną, kurio metu stebimas sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) pakilimas.   

Ir iki šiol, esant paskelbtai gripo epidemijai savivaldybėje, IPRR buvo skelbiamas ugdymo įstaigose ar ugdymo įstaigų dalyje, pasiekus tam tikrą sergamumo gripu ir ŪVKTI ugdymo įstaigoje lygį. Naujoje tvarkoje kriterijai nustatyti, vertinant tiek COVID-19 ligos, tiek gripo ir ŪVKTI situaciją.

IPRR skelbimo tikslas – suvaldyti COVID-19 ligos atvejų, taip pat gripo ir kitų ŪVKTI plitimą ugdymo įstaigoje ar jos dalyje, nutraukiant kontaktinį ugdymą ir mažinant užsikrėtimo tikimybę vaikams ir ugdymo įstaigos darbuotojams. Jei situacija ugdymo įstaigoje ar jos dalyje atitinka nustatytus kriterijus, IPRR gali skelbti ugdymo įstaigos vadovas.

REKLAMA

Galimybė skelbti IPRR išlieka ir kitais atvejais, neatitinkančiais nustatytų kriterijų, jei ugdymo įstaigos prašymu Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) patvirtina poreikį tą daryti.

IPRR gali būti skelbiamas ne trumpesniam kaip 7 dienų ir ne ilgesniam kaip 14 dienų laikotarpiui. Ugdymo įstaigoje paskelbus IPRR, tėvai, įtėviai, budintys globotojai ar seneliai gali gauti nedarbingumo pažymėjimą vaiko iki 8 metų amžiaus, bet ne ilgiau kaip iki jo ugdymo pagal pradinio ugdymo programą pradžios, ar pagal pradinio ugdymo programą ugdomo vaiko, ar pagal bendrojo arba specialiojo ugdymo programą besimokančio neįgalaus asmens priežiūrai.

Kriterijai, kuriems esant ugdymo įstaigos gali skelbti IPRR:

1. Ugdymo įstaigos ar atskiro srauto lygmeniu, kai:

daugiau kaip 20 proc. mokinių ugdymo įstaigoje arba atskirame sraute:

  • nustatomas teigiamas savikontrolės greitojo antigeno testo dėl COVID-19 ligos rezultatas
  • arba patvirtinama COVID-19 liga, gripas ar ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos (ŪVKTI)
  • arba pasireiškė ŪVKTI požymiai, pavyzdžiui, karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.,

tokie atvejai nustatomi ne mažiau kaip dviejuose trečdaliuose klasių ar grupių ugdymo įstaigoje arba atskirame sraute.

2. Klasės (grupės) lygmeniu:

  • kai klasėje ar grupėje mokiniai yra testuojami savikontrolės greitaisiais antigeno testais jų neizoliuojant po turėto sąlyčio su sergančiuoju COVID-19 liga, ir nuo pirmo COVID-19 ligos atvejo nustatymo 10 dienų laikotarpiu PGR metodu koronaviruso infekcija patvirtinama 5 ir daugiau mokinių klasėje ar grupėje ir atvejų užsikrėtimo aplinkybės siejamos su ugdymo įstaiga;
  • kai bent trečdaliui klasės ar grupės mokinių nustatomas teigiamas savikontrolės greitojo antigeno testo dėl COVID-19 ligos rezultatas arba patvirtinama koronaviruso infekcija, gripas ar ŪVKTI, įskaitant mokinius, kuriems pasireiškė ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymiai, pavyzdžiui, karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.

REKLAMA

Atkreipiame dėmesį, kad dėl didelės rizikos sąlyčio su patvirtintu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju izoliuotų asmenų skaičius į IPRR skelbimo kriterijus nėra įtrauktas, nes ugdymo įstaigose sudaryta galimybė ne izoliuotis, o testuotis. Vakcinuoti ir persirgę vaikai izoliuotis neturi.

Švietimo įstaigų, kuriose įvestas infekcijų plitimą ribojantis režimas (arba karantinas), sąrašą ir skelbiamą IPRR laikotarpį galima rasti ČIA.

taigi visi mokytojai vakcinuoti,tai kaip jie masiškai susirgo?gal baikit vieną kartą meluoti su GP pasais visur laisvai vaikšto ir platina užkratą,kiti net sirgdami vaikšto,nes susirgus tas pasas vistiek galioja ir užkrečia tuos pačius vakcinuotus
Zodziu as nesiskiepijas ir nesergu jusu tom koronom pas vienas mus darbe pasiskiepijo ir vos neatsigule po zeme va tokios jusu vakcinos liepia skiepytis o jie kas svarbiausiai nezino ar tas zmogus atlaikys skiepa arne. Kiauri zmones istikruju dievas tikrai nedave smegenu nori ismirdint zmones su skiepais anksciau laiko :D
Tai dabar palaukit mokytojai gavo skiepa,ir susirgo???tai taip ta vakcina typo apsaugo????na na
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų