REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

2021 metų Seimo pavasario sesijoje ketinama grįžti prie narkotikų dekriminalizavimo klausimo svarstymo. Parlamentarai į pavasario sesiją renkasi nuo kovo mėnesio. Jei Seimas priimtų šias pataisas, už nedidelio kiekio narkotikų turėjimą be tikslo platinti grėstų ne baudžiamoji, o administracinė atsakomybė.

2021 metų Seimo pavasario sesijoje ketinama grįžti prie narkotikų dekriminalizavimo klausimo svarstymo. Parlamentarai į pavasario sesiją renkasi nuo kovo mėnesio. Jei Seimas priimtų šias pataisas, už nedidelio kiekio narkotikų turėjimą be tikslo platinti grėstų ne baudžiamoji, o administracinė atsakomybė.

REKLAMA

Projekto iniciatorė Morgana Danielė stojusi į tribūną citavo Aurelijaus Verygos žodžius. Pasak jos, šiuos žodžius jis tarė Jungtinėse Tautose pernai metais, kai buvo sveikatos apsaugos ministro poste.

„Pats svarbiausias mūsų strategijos aspektas – tai parėjimas nuo bausme grįstos sistemos prie nukreiptos į sveikatą. Šis pokytis mus atvedė į mokslo įrodymais grįstą narkotikų politiką, kurioje svarią vietą užima žmogaus teisės. Pirmą kartą Lietuva atsižvelgia į visus kertinius narkotikų politikos aspektus“, – tribūnoje kalbėjo M. Danielė.

„Aš žinau, kad mes visi sutariame šiuo klausimu, kad visi turime reikiamas žinias apie tai, kad šiuo metu Lietuvoje esama sistema yra ydinga, kad ji yra perteklinė, kad ji nėra pagrįsta mokslu ir, kad mokslo įrodymai jau seniai ir aiškiai rodo, kad baudžiamieji įsakymai ne tik nemažina narkotikų paplitimo visuomenėje, nemažina jų vartojimo, tačiau ir didiną žalą mūsų visuomenei, kurią patiriame dėl perteklinio persekiojimo“, – pridūrė M. Danielė. 

REKLAMA
REKLAMA

M. Danielė pabrėžė, kad per pastaruosius trejus metus dvigubai išaugo mažareikšmių bylų skaičius, tačiau penktadaliu sumažėjo dėl platinimo pradėtų ikiteisminių tyrimų skaičius. 

REKLAMA

Pasak jos, nedidelio narkotikų kiekio turėjimo dekriminalizavimas padėtų išspręsti ir daugelį kitų su jų vartojimu susijusių problemų, tokių kaip – virusinių ligų plitimas tarp priklausomybę turinčių asmenų. 

Ketvirtadalis parlamentarų pateikė šį pasiūlymą

Baudžiamojo ir Administracinių nusižengimo kodeksų pataisas praėjusią savaitę registravo 39 valdančiųjų ir opozicijos atstovai. Tarp pasirašiusiųjų yra visų trijų valdančiųjų partijų pirmininkai Gabrielius Landsbergis, Aušrinė Armonaitė, Viktorija Čmilytė-Nielsen ir paskirtoji premjerė Ingrida Šimonytė.

REKLAMA
REKLAMA

Konservatorius Mykolas Majauskas sakė pritariantis įstatymo projektui, tačiau pažymėjo, kad su juo paskubėta ir įstatyme yra ne vienas trūkumas.

„Vienas žanras iš tribūnos kalbėti lozungais. {...} Įstatymas parašytas ne iki galo korektiškas ir turi ne vieną trūkumą“, – Seimo posėdyje pažymėjo M. Majauskas.

M. Majauskas kalbėjo, kad šis įstatymo projektas tikrai nėra tobulas, jis teigė tikintis, kad komitetai jį sudėlios tokį, kad spręstų problemas. Pažymėjo, kad labai svarbu, kad  būtų užtikrintas platus visuomenės informavimas apie gydymą ir narkotikų žalą. Pasak jo, iki įstatymo priėmimo būtina užtikrinti, kad į priklausomybes įklumpusiems žmonėms būtų prieinama pagalba.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įstatymo projektą palaikantis Liberalų sąjūdžio narys Eugenijus Gentvilas teigė, kad šis įstatymas padėtų pereiti nuo kriminalizavimo prie asmenų gydymo, kurie įklimpę į narkotikų liūną.

Už nedidelius  narkotikų kiekius nebegrėstų laisvės atėmimas

Pagal įstatymo pataisas, neteisėtas disponavimas nedideliu kiekiu narkotinių ar psichotropinių medžiagų be tikslo jas platinti išbraukiamas iš Baudžiamojo kodekso. Dabar už tai baudžiama bauda, areštu arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

Projekte numatyta, kad tokia atsakomybė liktų asmenims, kurie įkliūtų turintys didesnį nei nedidelį kiekį narkotinių ar psichotropinių medžiagų. Be to, siūloma nuo baudžiamosios atsakomybės atleisti asmenis, kurie savo noru kreipėsi į sveikatos priežiūros įstaigą dėl medicinos pagalbos ar kreipėsi į valstybės instituciją norėdamas atiduoti neteisėtai įgytus kvaišalus.

REKLAMA

Tuo pačiu Administracinių nusižengimų kodeksas būtų papildytas, kad nedidelio kiekio narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų gaminimas, perdirbimas, įgijimas, laikymas, gabenimas ir siuntimasis be tikslo jas parduoti ar kitaip platinti, užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 20 iki 100 eurų. Tokio pat dydžio bauda grėstų ir įkliuvus svaiginantis viešoje vietoje.

Jeigu asmuo pakartotinai įkliūtų su kvaišalais, jis galėtų būti įpareigotas dalyvauti alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos programose. Be to, jam gali būti uždrausta lankytis viešojoje vietoje vykstančiuose renginiuose nuo vieno mėnesio iki vienų metų.

Jei Seimas priimtų įstatymų pataisas, tai joms turi pritarti dar ir prezidentas Gitanas Nausėda. Tuomet jos įsigaliotų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų