Belgijoje įprastas patikrinimas virto miestą paralyžiavusiomis šaudynėmis su teroristais (nuotr. SCANPIX)

Belgijoje įprastas patikrinimas virto miestą paralyžiavusiomis šaudynėmis su teroristais (nuotr. SCANPIX)

Belgijos pasitenkinimas dėl Salaho Abdeslamo, vyro, kuris, tikima, yra “Islamo valstybės” logistikos vadovas, organizavęs 130 gyvybių nusinešusius Paryžiaus išpuolius, sugavimo turėjo būti trumpalaikis. Tai, jog pareigūnai taip ilgai užtruko, kol jį surado, gąsdino. Faktas, jog jis rastas apsistojęs draugo motinos bute Molenbeeke (Briuselio rajone, kuriame tikriausiai yra visoje Europoje didžiausia koncentracija džihadui palankių žmonių), bado akis dėl slaptųjų tarnybų, valstybės saugumo tarnybos ir policijos darbo klaidų, rašo “The Economist”.

Tačiau vis tik labiausiai reiktų susirūpinti dėl suvokimo, kad “Islamo valstybės” tinklas Belgijoje, ir, galbūt, Europoje, yra toks tankus. Gebėjimas suorganizuoti sudėtingus serijinius išpuolius tarptautiniame oro uoste ir metro rodo, kad “Islamo valstybė” gali pasitikėti galbūt net šimtais rėmėjų, kurių bent dalis turi žinių kaip gaminti sprogmenis ir saugiai komunikuoti tarpusavyje.

Kai kas tvirtins, kad išpuoliai Briuselyje, įvykdyti labai greitai po Abdeslamo suėmimo, yra atsitiktinumas. Tačiau jie tikriausiai neįvertina teroristų operacijos Belgijoje masto. Iš tikrųjų Salaho sugavimas galėjo tapti paskata pradėti veikti kitai teroristų grupei, kuri laukė pasiruošusi jau ištisas savaites ar net mėnesius.

Vis dar yra vilčių, kad Abdeslamo sulaikymas ir beveik savaime suprantamas išdavimas Prancūzijai padės užpildyti trūkstamas informacijos skyles dėl Paryžiaus ir Briuselio išpuolių. Tačiau kol kas informacija, gauta prancūzų tyrėjų po liudininkų  apklausos ir nelaimės vietų tyrimo, jau yra pakankamai gąsdinanti.

Didžiulį susirūpinimą kelia tai, jog atrodo, kad teroristų tinklas Europoje kūrėsi mažiausiai trejus metus tam, kad taptų pagrindu didžiuliams smūgiams įvairiuose miestuose. Žinoma, kad šešiose valstybėse yra sulaikyta18 asmenų, kurie galėjo padėti Praryžiaus žudynių organizatoriams. Ir tai – tik ledkalnio viršūnė.

Slaptosios tarnybos susidūrė su mirtina kombinacija: tūkstančiai Europos piliečių yra radikalizuojami internete ir pritraukiami į “Islamo valstybės” teroristų gretas remiantis karine ir propagandine sėkme mūšiuose; užgrūdinti kariai grįžta iš Sirijos ir Irako, kur buvo profesionaliai paruošti; galiausiai galimybės infiltruotis į Europą yra didžiulės – čia juda pabėgėlių srautai.

Prancūzų tyrėjai taip pat buvo nustebinti, kokia išplėtota ir sofistikuota yra teroristų išorinių operacijų grupė. Pagal savižudžių Paryžiuje paliktus pėdsakus, sprogmenų gamintojai Europoje yra labai pažengę ir jų gamybai naudoja tokias lengvai gaunamas priemones kaip nagų lako nuėmiklis ir baliklis. Rezultatas – TATP (acetono peroksidas arba tricikloacetono peroksidas) – savadarbis sprogmuo, kuris gali būti labai nestabilus ir jautrus karščiui, sukrėtimui bei trinčiai. Pagaminti daug prietaisų su TATP, kurie sprogtų tinkamai, reikia gabumų, tačiau policija kol kas neaptiko nei jokios sprogmenų gaminimo vietos, nei sprogmenų gamintojų, kurie galėjo būti atsiųsti tiesiai iš Sirijos ar Irako.

Kitas aspektas, rodantis tam tikrą teroristų profesionalumą, yra jų gebėjimas slaptai komunikuoti. Prancūzijos valdžia neturėjo jokios išankstinės informacijos apie tai, kas vėliau tapo kruvinuoju lapkričio 13-osios vakaru. Ir nebuvo jokių tarnybų veiksmų ir šiomis dienomis, kai Belgijos vidaus reikalų ministras perspėjo, kad išpuolių tikimybė yra didelė. Nepavyko aptikti jokių žinučių, elektroninių laiškų… Taigi belieka daryti išvadą, kad teroristai visai savo elektroninei komunikacijai naudoja šifravimo sistemą, kurios iki šiol nepavyko išsiaiškinti. Galiausiai vis labiau atrodo, kad “Islamo valstybė” kiekvieną kartą siekia surengti po kelis, vienas paskui kitą vykstančius išpuolius, kurie sukelia didžiulę sumaištį ir tampa didžiuliu iššūkiu gelbėjimo tarnyboms. Savaitgalį buvo pranešta, lad Londono policija ir karinės pajėgos treniruojasi pagal scenarijų, kad Jungtinės Karalystės sostinė gali per dieną patirti iki 10 išpuolių. Ir jau aišku, kad tokie išpuoliai bus vykdomi vietose, kur galima padaryti didžiausią žalą – t.y. pražudyti kuo daugiau civilių.

Europa dabar susiduria su galimybe, kad “Islamo valstybė” yra pajėgi vykdyti didžiulis išpuolius gana dažnai. Tačiau susidūrus su tokia grėsme, vis dar nėra aišku, ar Europa gali reaguoti taip, kaip tai padarė Amerika po rugsėjo 11-osios 2001 metais, kuomet greitai buvo suprasta, kad agentūrų nesugebėjimas keistis ir dalintis informacija leido įvykti tragedijai. JAV sugebėjimas užkirsti kelią kitiems užsienio jėgų organizuojamiems išpuoliams parodo, kad žiaurią pamoką amerikiečiai išmoko gerai. Britai taip pat turi savo pamokų – patirtis kovojant su IRA terorizmu rodo, kaip reikia kovoti ir dabar.

Tačiau pakartoti tokį pavyzdį visose Europos Sąjungos valstybėse yra sudėtinga, nors atrodo kad Šengeno erdvėje susijungusių valstybių slaptosios tarnybos jau seniai turėjo veikti kartu. Pačioje Belgijoje kovos tarp dviejų kalbinių grupių, tarpinstitucinis bendradarbiavimas yra problemiški. Europolas dirba gerą darbą siekdamas paskatinti keitimąsi informacija ir analizių duomenims, tačiau jis neturi vykdomųjų galių tam, kad galėtų atlikti tyrimus, o jo metinis biudžetas yra nepavydėtinai mažas tokiai institucijai (100 milijonų eurų).

Grėsmė iš “Islamo valstybės” pavėluotai skatina nacionalines slaptąsias tarnybas bendradarbiauti būdais, apie kokius anksčiau nebuvo pagalvota. Vis tik dar yra didžiulis pasirinkimas priemonių ir IT sistemų, kurios trukdo efektyviai keistis duomenimis. Kitas klausimas, kurį turi atsakyti Europa, ar masinis duomenų rinkimas yra suderinamas su asmenų privatumu ir žmogaus teisėmis. Tie, kurie žino, kas yra gyvenimas nacistinėje ar sovietinėje totalitarinėje valstybėje, aktyviai priešinasi “sekimo valstybės” kūrimui.

Be abejonės, dabartinė situacija paskatins ką nors daryti ir rezultatas bus susijęs su Europos geresniu pasiruošimu kovoti su teroristais. Gali būti, kad teroristai toliau patirs nuostolių ir pralaimėjimų kovodami Irake ir Sirijoje – tai turėtų sumažinti jų kaip nugalėtojų patrauklumą. Tačiau kol kas Europos saugumo skylės tebežioji, o “Islamo valstybė” demonstruoja vis didesnes ambicijas ir gebėjimus jas įgyvendinti.

Parašyk komentarą
  Skaityti komentarus (2)
  Komentuoti

  Užsienis

  Popiežius Pranciškus nukrito pamaldų Lenkijoje metu (nuotr. SCANPIX)
  Popiežius Pranciškus susmuko pamaldų Lenkijoje metu 2016.07.28 14:58 Vizito Lenkijoje metu suklupo popiežius Pranciškus. Pontifikas ėjo scena, ruošdamasis kreiptis į susirinkusią minią žmonių, tačiau netikėtai suklupo. 79-ių iš Argentinos kilusį pontifiką greitai pastatė ant kojų pribėgę kiti religiniai tarnautojai. Jis netrukus užėmė savo vietą ir vėliau jau sėkmingai tęsė pamaldas.
  Kol Kremlius skelbia vieną po kito atleidimus, V. Putinas fotografuojasi su darbininkais (nuotr. SCANPIX)
  Rusiją drebina pokyčiai: Vladimiras Putinas šluoja visus paeiliui Vladimiras Putinas atstatydino lietuvius suskaičiuoti bandžiusį gubernatorių 2016.07.28 13:19 Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ėmėsi pokyčių šalies regionuose. Atleisti arba perkelti į kitą vietą net kelių regionų vadovai. Tarp jų ir anksčiau nesėkmingai lietuvius skaičiuoti bandęs Kaliningrado srities gubernatorius Nikolajus Cukanovas. Prieš mėnesį šiame regione buvo atliktas aukščiausių kariuomenės vadų ...
  Kinija ir Rusija surengs bendras pratybas Pietų Kinijos jūroje (nuotr. SCANPIX)
  Kinija ir Rusija surengs bendras pratybas Pietų Kinijos jūroje (papildyta 13:01)(2) 2016.07.28 11:59 Kinija ir Rusija rugsėjo mėnesį surengs bendras karinių jūrų laivynų pratybas Pietų Kinijos jūroje, ketvirtadienį paskelbė kinų Gynybos ministerija – po tarptautinio tribunolo priimto sprendimo, kad nėra teisinio pagrindo Azijos gigantės pretenzijoms tame rajone.
  „Wikileaks“ sensacija bliūkšta: paviešintuose pokalbiuose kalbasi eiliniai demokratai (nuotr. SCANPIX)
  „Wikileaks“ sensacija bliūkšta: paviešintuose pokalbiuose kalbasi eiliniai demokratai 2016.07.28 11:39 Vyriausybių paslaptis viešinantis tinklalapis „WikiLeaks“ trečiadienį paskelbė garso įrašų, veikiausiai pavogtų iš JAV Demokratų nacionalinio komiteto serverių, tarp jų – vienos suirzusios Hillary Clinton rėmėjos pareiškimą, kad partija liautųsi „verstis per galvą“ dėl jos varžovo senatoriaus Bernie Sanderso.
  Teroro išpuolio Prancūzijos bažnyčioje vykdytojai (nuotr. SCANPIX) tv3.lt fotomontažas
  Paviešinta antrojo užpuoliko tapatybė: dar vienas terorizmu susižavėjęs jaunuolis 2016.07.28 10:24   Prancūzijos tyrėjai oficialiai nustatė antrojo džihadisto, dalyvavusio bažnyčioje surengtame išpuolyje, per kurį buvo nužudytas kunigas, tapatybę, ketvirtadienį pranešė vienas prokuratūros šaltinis.   Tyrėjai nurodė, kad tas asmuo buvo 19-metis Abdel Malikas Petitjeanas, nukautas policijos per antradienį ...

  Oras Lietuvos žemėlapyje
  Ketvirtadienis, 2016 m. liepos 28 d.
  Alytus
  +27
  -
  Kaunas
  +26
  -
  Vilnius
  +26
  2.2 m/s
  Panevėžys
  +23
  -
  Klaipėda
  +23
  2.2 m/s
  Šiauliai
  +24
  2.2 m/s
  Utena
  +26
  2.2 m/s

  Vilnius

  weather value Thunderstorms
  +26
  weather value Thunderstorms
  Toks jausmas lyg būtų +17

  Valiutų skaičiuoklė

  EUR

  USD

  GBP

  PLN

  Remejas1-apacia
  Į viršų