„Sartai“ (nuotr. Algimanto Brazaičio)

„Sartai“ (nuotr. Algimanto Brazaičio)

Vasario 1-ąją Dusetose vyksiančios tradicinės žirgų lenktynės „Sartai 2014“ pagrįstai tituluojamos kaip didžiausia, ne tik šį Aukštaitijos miestelį, bet ir visą Lietuvą garsinanti žirgų sporto mylėtojų fiesta. Daugeliui žmonių, nekalbant jau apie giminaičius ar gerus bičiulius, susitikti žirgų lenktynėse prie Sartų tapo garbės reikalu, teigiama pranešime spaudai.

Gyvybingos šimtametės tradicijos

Šiai žiemos sporto šventei skirta spaudos konferencija ketvirtadienį surengta Žemės ūkio ministerijoje. Joje apžvelgti pasirengimo darbai lenktynėms, garsėjančioms, kaip teigia istoriniai šaltiniai, daugiau nei dviejų šimtmečių tradicijomis, o organizuotai rengiamoms jau per šimtmetį.

„Pernai paminėjome 80-tį, kai nuo 1933 m. lenktynes pradėjo remti Žemės ūkio ministerija, o nuo 1955 m. jos tapo respublikinės. Generalinis šventės rėmėjas - Žemės ūkio ministerija - kasmet rūpinasi, kad lenktynės, pagal susiklosčiusią tradiciją organizuojamos pirmąjį vasario šeštadienį, vyktų sklandžiai ir paliktų kuo geriausius įspūdžius tiek patiems jų dalyviams sportininkams, tiek žiūrovams, kurių kasmet čia susirenka po keliasdešimt tūkstančių“, - pradėdamas spaudos konferenciją kalbėjo žemės ūkio ministras, profesorius Vigilijus Jukna.

Ministras padėkojo iš įvairių sričių specialistų sudarytam renginio organizaciniam komitetui, nuveikusiam nemenką darbą ir palinkėjo žiūrovams įspūdingo reginio, azartiškų akimirkų ir gero pasibuvimo Dusetose, o lenktynių dalyviams ir žirginio sporto puoselėtojams - sėkmingų startų, naujų rekordų ir neblėstančio entuziazmo varžytis.

Spaudos konferenija (nuotr. Algimanto Brazaičio) 

Spaudos konferenija (nuotr. Algimanto Brazaičio) 

Didesnis prizinis fondas

Tradicinių lenktynių „Sartai 2014“ organizacinio komiteto pirmininkas, žemės ūkio viceministras Rytis Šatkauskas informavo, jog vasario 1-ąją Dusetose prie lenktynių starto linijos bus išrikiuoti 68 ristūnai, išauginti visose trijose Baltijos šalyse, o taip pat Rusijoje, Švedijoje, Prancūzijoje ir Norvegijoje.

Juos vadelios geriausi Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Rusijos sportininkai. Lenktynių programoje – devyni važiavimai, iš kurių trys – tarptautiniai.

„Kasmet augantį šių lenktynių populiarumą liudija bendromis organizatorių pastangomis šiemet iki 72 tūkstančių litų padidėjęs varžybų prizinis fondas (pernai buvo 65, užpernai - 52 tūkstančiai litų), kurį pasidalys šių lenktynių nugalėtojai ir prizininkai, - sakė R. Šatkauskas. – Didžiausias – 12 000 litų piniginis prizas atiteks šių lenktynių pagrindinės organizatorės - Lietuvos žemės ūkio ministerijos steigiamo „Didžiojo žiemos prizo“ nugalėtojui ir prizininkams.“

Daugelio varžybų organizacinio komiteto narių ir žirgininkystės specialistų nuomone dėl šio apdovanojimo su tuo pačiu bėru Sakalu varžysis ir pastarųjų dvejų metų šio prizo laimėtojas varėniškis Stanislovas Kėrys iš Dubyčių žemės ūkio bendrovės, 2012 metais 1609 metrų ilgio trasą įveikęs per 2 min. 03,219 sek. ir pasiekęs iki šiol išsilaikiusį rekordą. Šis rezultatas taps orientyru visiems sportininkams, šiemet atvykstantiems į Dusetas.

Beje, šiemet važiavimą dėl „Didžiojo žiemos prizo“, kuris bus paskutinis, devintasis lenktynių programoje, specialistai iš anksto linkę laikyti visų varžybų puošmena, nes šįkart čia rungsis itin pajėgūs varžovai, važnyčiojantys pačius eikliausius žirgus. Specialistų nuomone rimčiausią išūkį vienu iš favoritų laikomam Sakalui gali mesti labai greiti iš Švedijos atvežti Splendid Value ir Rightaboveyourhead žirgai, prancūzų ristūnai Sixtine De Claire bei Turquoise Flower, kuriuos vadelios Lietuvos sportininkai.

Laukiamame itin intriguojančiame važiavime dėl pagrindinio 12 tūkstančių litų prizo kovos 8 vadeliotojai, ledo take tramdysiantys pajėgiausius suaugusius „A“ reitingo ristūnus. Antras pagal dydį dar vieno lenktynių partnerio - UAB „Arvi ir KO“ įsteigtas 10 000 litų vertės prizas, kuris atiteks greičiausiai įveikusiam ilgiausią visų lenktynių programoje – net 3200 metrų distanciją žirgo vadeliotojui bei šios rungties prizininkams.

Po 8400 litų vertės piniginius prizus išsidalys net trijų važiavimų laimėtojai.

Po 7000 litų vertės prizus įsteigė LR Seimas ir Zarasų savivaldybė, pavadinusi jį simboliniu „Zarasų krašto“ prizu, o UAB „Vasaknos“ ir Kūno kultūros ir sporto departamentas lenktynių laimėtojus apdovanos 5400 litų prizais.

„Sartų“ nugalėtojo taurė (nuotr. Algimanto Brazaičio) 

„Sartų“ nugalėtojo taurė (nuotr. Algimanto Brazaičio) 

Varžysis skirtingose distancijose

Visi žirgai, su kuriais bus lenktyniaujama tradicinėse respublikinėse ristūnų žirgų lenktynėse „Sartai 2014“, skirstomi pagal pajėgumą ir amžiaus grupes į atskirus reitingus. Lenktynėse dalyvaus 2010-2011 m. gimimo ristūnai, suaugę „A“, „B“, „C“ ir „D“ reitingų ristūnai.

Suaugę „B“ reitingo ristūnai varžysis 2 400 m. distancijoje bei dviejuose tarptautiniuose važiavimuose, kurių distancijos 3 200 m. ir 2 400 m., o likusiuose važiavimuose bus lenktyniaujama tradicinėje vienos angliškos mylios (1609 metrų) distancijoje.

„Tokia įvairovė būtina todėl, kad vieni žirgai pasižymi didesne koncentracija ir yra maksimaliai greiti vienos mylios distancijoje, o kitiems būtina įgyti savotišką pagreitį ir visą savo tikrąją jėgą jie gali atskleisti tik ilgesnėje distancijoje“, - sakė renginio organizacinio komiteto pirmininko pavaduotojas, Valstybinės gyvulių veislininkystės priežiūros tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos viršininkas Arūnas Jurgaitis.

Daugiausia vadeliotojų bus iš kaimyninio Utenos rajono – 7. Jiems teks ir daugiausia darbo, nes šis septynetukas ledo trasoje pasikeisdami tramdys net 17 ristūnų.

Panaudos sukauptą patirtį

Pagrindinis šventės organizacinis krūvis tenka žemės ūkio ministerijai, Zarasų savivaldybei ir UAB „Lietuvos žirgynas“, kurie jau kelinti metai paeiliui į pagalbą kviečia nemenką šio darbo patirtį sukaupusią VšĮ „Promo Events“. „Šis renginys, kaip ir ne mažiau garsios 1000 km lenktynės Palangoje, kurios šią vasarą bus jau 15-osios, darnios mūsų komandos negąsdina, - spaudos konferencijoje kalbėjo „Promo Events“ vadovas Darius Jonušis. – Džiaugiuosi, kad pastangos nenuėjo veltui, o ši žiemos šventė Dusetose vis labiau patinka ir sportininkams, ir žiūrovams.“

Pasak renginio organizatorių, jiems pavyko rasti kompromisą ir su gamtos stichijų valdovais, reikiamu laiku į Lietuvą atsiuntusiais žiemą, o varžybų dieną siūlančiais tik lengvą šaltuką, palankų ir žiūrovams, ir žirgams, ir jų važnyčiotojams.

„Sartai“ (nuotr. Algimanto Brazaičio) 

„Sartai“ (nuotr. Algimanto Brazaičio) 

Neverta nusiminti ir tiems, kurie lenktynių dieną negalės atvykti į Dusetas. Į lenktynių areną nukryps daugelio televizijų kamerų objektyvai, radijas rengs transliacijas, reportažus, o lenktynių spaudos centre, kuris prieš ketverius metus pirmą kartą šių varžybų istorijoje atvėrė duris šalia varžybų trasos, akredituosis beveik 100 mūsų šalies ir kaimyninių valstybių žurnalistų, nušviesiančių renginį.

„Kiekvieną atvykusį į tradicinį, mūsų kraštą garsinantį renginį pasitiksime kaip ilgai lauktą ir brangų svečią“, - užtikrino Dusetų seniūnas Saulius Kėblys, pakvietęs atvykusius į žiemos šventę aplankyti ir nuo ankstyvo ryto šurmuliuosiančius kermošius, muges, kuriuose dalyvaus per 100 prekybininkų ir negrįžti iš jomarko be tradicinių lauktuvių – kvapnios dešros rinkės, kaimiškos duonos kepalo ar aukštaitiško sūrio, riestainių ir kitokių skanėstų.

Pasibaigus žirgų lenktynėms S. Kėblys kvietė apsilankyti Kultūros centre-Dusetų dailės galerijoje, tapusioje kultūrinės traukos centru. Čia įvyks šventę vainikuosiantis Povilo Meškėlos ir grupės koncertas, bus atidaryta teminė paroda „Žirgai dailėje“.

Pravartu atvykti iš anksto

Jei dešimtys tūkstančių žiūrovų į šventę plūstelėtų vienu metu, net ir padedant pulkams tvarkdarių kamščiai keliuose ar varžybų prieigose neišnyktų savaime. Todėl organizatoriai kviečia geriausias vietas lenktynių stebėjimui užsiimti anksčiau. Juolab, kad pati šventė Dusetose pradės šurmuliuoti jau 8 val. O anksčiausiai atvykę turės daugiau laiko bei galimybių ne tik lauktuvėms išsirinkti, bet ir patiems pamaloninti gomurį nacionalinio paveldo patiekalais bei gėrimais, kurių čia tikrai nestigs.

Parašyk komentarą
  Komentuoti

  Kitos sporto šakos

  Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė (nuotr. Aliaksandras Ružečka)
  Lietuvos dueto nesėkmė pasaulio šiuolaikinės penkiakovės čempionate Nugalėjo Rusijos atstovė Donata Rimšaitė 2016.05.29 20:13 Rusijos sostinėje mišrių estafečių varžybomis baigėsi pasaulio šiuolaikinės penkiakovės čempionatas. Deja, nesėkmingai jos susiklostė Lauros Asadauskaitės-Zadneprovskienės ir Justino Kinderio duetui. Po nesėkmingo pasirodymo jojimo rungtyje, po kurios lietuviai su 792 taškais smuktelėjo į keturioliktą vietą, 2014 ...
  Luisas Hamiltonas (nuotr. SCANPIX)
  Dramatiškame „Formulės 1“ Monako etape: Lewiso Hamiltono triumfas 2016.05.29 17:55 Šeštąjį 2016 metų „Formulės 1“ pasaulio čempionato etapą - Monako „Grand Prix“ lenktynes - sekmadienį laimėjo iš trečiosios pozicijos startavęs bei čempiono titulą ginantis kitas „Mercedes“ komandos pilotas britas Lewisas Hamiltonas. Tai buvo pirmoji Didžiosios Britanijos lenktynininko, kuris anksčiau čempionu tapo 2008 ...
  M. Sadauskas (nuotr. SCANPIX)
  Kaune baigėsi Lietuvos plaukimo čempionatas 2016.05.29 16:58 Kauno Girstučio baseine šeštadienį baigėsi tris dienas trukęs 2016 m. Lietuvos plaukimo čempionatas, kuriame varžėsi 274 plaukikai iš 6 šalių. Paskutinę varžybų dieną išdalinta 10 medalių komplektų individualiose rungtyse ir 3-jose estafetėse.
  Donata Vištartaitė ir Milda Valčiukaitė (nuotr. Organizatorių)
  Pasaulio irklavimo taurės varžybose – lietuvių auksas ir bronza 2016.05.29 16:49 Sekmadienį Šveicarijoje pasibaigusiose pasaulio irklavimo taurės antrojo etapo varžybose Lietuvos sportininkai iškovojo du medalių komplektus. Čempionėmis pavyko tapti porinės dvivietės įgulai Donatai Vištartaitei ir Mildai Valčiukaitei. Lietuvos irkluotojos finalo pradžioje leido tempą diktuoti varžovėms, tačiau ...
  (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo) T. Babelis ir L. Žvikas Turkijoje pateko į dvejetų varžybų pusfinalį (nuotr. Balsas.lt)
  Tadas Babelis pergale pradėjo ITF serijos teniso turnyro Bulgarijoje kvalifikaciją 2016.05.29 15:01 Devyniolikmetis Tadas Babelis pergale pradėjo ITF serijos „Stara Zagora Cup“ teniso turnyro Bulgarijoje kvalifikacines vienetų varžybas. 1511 vietą ATP klasifikacijoje užimantis ir septintas pagal skirstymą atrankoje lietuvis šeštadienį pirmajame rate 5:7, 6:0, 6:2 įveikė 17-metį bulgarą Sebastianą Mermersky. Antrajame ...

  Naujausios TV3 Žinios

  Tikkurila namai


  Studijuok 2016
  Oras Lietuvos žemėlapyje
  Pirmadienis, 2016 m. gegužės 30 d.
  Alytus
  +16
  2.2 m/s
  Kaunas
  +16
  2.2 m/s
  Vilnius
  +16
  2.2 m/s
  Panevėžys
  +28
  2.2 m/s
  Klaipėda
  +15
  2.2 m/s
  Šiauliai
  +14
  -
  Utena
  +27
  4.5 m/s

  Vilnius

  weather value Partly cloudy
  +16
  weather value Partly cloudy
  Toks jausmas lyg būtų +16

  Valiutų skaičiuoklė

  EUR

  USD

  GBP

  PLN

  Remejas1-apacia
  Oras Lietuvos žemėlapyje
  Pirmadienis, 2016 m. gegužės 30 d.
  Alytus
  +16
  2.2 m/s
  Kaunas
  +16
  2.2 m/s
  Vilnius
  +16
  2.2 m/s
  Panevėžys
  +28
  2.2 m/s
  Klaipėda
  +15
  2.2 m/s
  Šiauliai
  +14
  -
  Utena
  +27
  4.5 m/s

  Vilnius

  weather value Partly cloudy
  +16
  weather value Partly cloudy
  Toks jausmas lyg būtų +16
  Į viršų