Dializės centras (nuotr. autorės)

Dializės centras (nuotr. autorės)

 Pusšeštų metų džiaugęsi Radviliškyje veikusiu dializės centru, gyvybiškai būtiną procedūrą radviliškiečiai vėl priversti atlikti Šiauliuose.

Sunkiomis inkstų ligomis sergantys pacientai tai vertina didžiuliu žingsniu atgal, dializės paslaugas teikusios bendrovės atstovai – priverstiniu sprendimu, kurį padiktavo nuostolinga veikla.

Dializei – į Šiaulius

Į redakciją užsukusi radviliškietė Danguolė Jočenkienė vos išgalėjo kalbėti – po 4 valandas trunkančios dializės procedūros ji visada kurį laiką jaučiasi leisgyvė.

„Būna visaip – kartais pakeliui į namus turiu prigulti ant suolelio, kartais taip „užkala“ širdis, kad, rodos, tuoj išgriūsiu. Ne man vienai taip sunku, bet ar kam tai svarbu – nuo lapkričio, Radviliškyje uždarius dializės centrą, mums bus dar sunkiau, nes dializuotis turėsime Šiauliuose“, – sunkiai tarė žodžius moteris, redakcijoje apsilankiusi prieš pat dializės centro uždarymą.

Netrukus po jos vizito, redakcijai paskambino Stasys Dilys iš Šeduvos seniūnijos. Septintus metus dializės procedūras atliekantis vyras irgi bėdojo, jog į pacientų poreikius niekas neatsižvelgia – ima ir uždaro jiems gyvybiškai būtiną įstaigą.

„Taip, mes neliksim be nieko, mus vežios dializuotis į Šiaulius, bet ar galima palyginti paslaugų kokybę, kuri teikiama namuose, su ta, kuri teikiama svetur. Į Radviliškį aš atvažiuodavau ryte ir jau per pietus būdavau namie, galėdavau ilsėtis likusią dienos dalį. O dabar teks užtrukti visą dieną. Mane paims apie 10 ryto, o grįšiu jau po šešių vakare. Sugrūs mus kaip silkes ten. O juk tarp mūsų yra tokių, kurie vos laikosi, kurie eina su ramentais“, – bėdojo šeduvis.

Ligoniai negalėjo suprasti, kodėl reikėjo uždaryti 5,5 metų veikusį dializės centrą, kurį jau pakeitė privati šeimos klinika.

„Mažai kam rūpime mes. Tą parodė paskutinė dializė Radviliškyje: mums atlieka sudėtingą procedūrą, o čia pat tuščias lovas mūsų akyse drasko, taukši plaktukais“, – paskutinę procedūrą prisiminė žmonės.

Sugaišta visą dieną

„Taip, ligoniams dabar bus sudėtingiau“, – pripažino Radviliškyje veikusio dializės centro gydytoja Rasa Vaičiulienė.

Pasak gydytojos, dializės paslaugos šiuo metu yra teikiamos 13-ai rajono gyventojų, iš kurių du – dirbantys. Būna ir pravažiuojančių pacientų. Per pusšeštų metų trims pacientams buvo atlikta inkstų transplantacija. Centre buvo įrengta 12 lovų, dirbama dviem pamainomis tris dienas per savaitę.

Be dializės procedūros, ligoniai gavo ir nemokamą maitinimą, radviliškiečiai valgydavo šalia dializės centro esančioje kavinėje.

R. Vaičiulienė sutiko, kad dabar ligoniai kelyje ir procedūrose sugaiš daugiau laiko.

Tą patvirtino ir iš procedūrų Šiauliuose grįžusi D. Jočenkienė – ji į namus grįžo 18 valandą, į Šiaulius išvažiavusi 10.30 valandų. Iš Baisogalos važinėjančiam ligoniui esą reikia pridėti dar gerą valandą. Pasak radviliškietės, dializei į Šiaulius važiavo 12 žmonių. Moteris pasakojo, jog vienai ligonei po procedūros teko dvi valandas pralaukti autobuse, kol dializavosi kiti ligoniai.

„Man sukilo kraujospūdis, širdis ėmė „kalti“, bet turėjau atkentėti, kol autobusas parveš namo, nors kiekvienas jo krestelėjimas – lyg peilis“, – pasakojo moteris.

Dializės paslauga – senosiose patalpose?

Šiaulių, o iki lapkričio mėnesio – ir Radviliškio dializės centro „B.Braun“ vadovas Kęstutis Savickas redakciją patikino, jog dializės centras iš Radviliškio išsikėlė ne iš gero gyvenimo. Esą dializės paslauga jiems buvo nuostolinga, todėl ir teko atsisakyti centro Radviliškyje. Tačiau, anot K. Savicko, ligoniai dėl to nenukentės – jie ir toliau bus vežiojami iš namų į centrą, gaus maitinimą.

Ar neplanuoja dializės paslaugų teikti Radviliškio ligoninė? Įstaigos direktorės Danutės Povelauskienės teigimu, lėšas taupančiai ligoninei šiuo metu tai būtų per didelė finansinė našta – kainuotų ne tik pagal specifinius reikalavimus įrengti patalpas, bet ir įsigyti brangią aparatūrą. Pati ligoninė tokioms investicijoms savo lėšų neturi.

Redakcija pasiskambino ir vietoj dializės centro Radviliškyje įsikūrusios pirminės sveikatos priežiūros įstaigos „Sveikatos metai“ vadovui Antanui Juškai.

A. Juška patikino, jog planų ir ketinimų naujajame centre teikti ir dializės paslaugas jie turi. Tam yra sudarytos ir sąlygos – tereikia įsigyti aparatūros. Esą viskas priklausys nuo Šiaulių teritorinės ligonių kasos – ar ji finansuos teikiamą paslaugą.

Teritorinės ligonių kasos Šiauliuose vadovas Remigijus Mažeika redakciją patikino: „Iš mūsų pusės kliūčių nebus. Jei atsirastų paslaugos teikėjas – ar tai būtų ligoninė, ar privati įstaiga, be jokios abejonės mes su juo sudarytume sutartį“.

Tad gal išsipildys rajono nefrologinių ligonių lūkesčiai ir jiems nebereikės dializei važinėti į Šiaulius?

R. Mažeikos nuomone, turėtų atsirasti, kas užpildys atsiradusią tuščią nišą Radviliškyje.

Laima Aganauskienė

Parašyk komentarą
  Komentuoti

  Sveikas kūnas

  Christina Carter (nuotr. Instagram)
  Pavydus vaikinas norėjo apvalios merginos – ji turėjo kitokių planų 2016.05.31 10:39 Buvimas santykiuose reiškia kompromisus ir norą, jog tavo partneris jaustųsi laimingas. Tačiau kas nutinka, kai tai, kas tave džiugina, erzina tavo mylimąjį? Tokioje situacijoje atsidūrė ir šios istorijos herojė Christina Carter. Mergina svėrė 125 kilogramus, o jos vaikinas tik tuo džiaugėsi ir skatino ją toliau ...
  Sveikata (nuotr. Fotolia.com)
  Nuo inkstų iki plaukų galiukų: problemas padedantys įveikti maisto produktai 2016.05.31 08:00 Laimės pradžia – sveikas kūnas! Tikriausiai jau visiems puikiai žinoma, kad subalansuotas rėžimas bei požiūris yra itin svarbus, kuomet kalbama apie sveiką mitybą. Ar pagalvojote, kaip būtų nuostabu jei galėtumėte kovoti su pasirinktomis probleminėmis kūno vietomis vien sveikai maitindamiesi? Pavyzdžiui, jei jūsų oda ...
  Vitalijus Pozyriovas-Vaiperis (nuotr. asmeninio albumo („Facebook“)
  Didžėjus Vaiperis: esu priklausomas bent nuo trijų psichoaktyvių medžiagų 2016.05.30 17:51 Specialistai pastebi, kad narkotikai darosi vis pavojingesni, kai kurių jų rūšių nebeįmanoma atskirti, kaip ir neatskirsi žmogaus, vartojančio narkotikus, nuo nevartojančio: jie tokie pat kaip mes, jie tarp mūsų, tačiau jų gyvenimas kitoks. Muzikos prodiuseris ir didžėjus Vaiperis neslepia esantis priklausomas nuo ...
  Liga (nuotr. Fotolia.com)
  Gripo sezonas baigėsi: fiksuotas tik vienas susirgimo atvejis 2016.05.30 17:04 Gripo sezonas baigėsi – praėjusią savaitę Lietuvoje buvo užregistruotas vienas naujas gripo atvejis, pranešė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC). ULAC duomenimis, sergamumas gripu ir peršalimo ligomis Lietuvoje pastarosiomis savaitėmis mažėjo. Praėjusią savaitę bendras Lietuvos sergamumo rodiklis buvo 33,1 atvejo 10 ...
  Veidas (nuotr. Fotolia.com)
  Veido valymas organinėmis rūgštimis – sėkmės formulė: ką reikia žinoti? 2016.05.30 14:06 Tobula oda, ideali oda... Tokiais ir panašiais reklaminiais šūkiais kosmetikos kompanijos stengiasi pritraukti vis daugiau klientų, kurie nėra patenkinti savo veido odos būkle. Deja, tai tik skambios frazės, nes išties nuostabiai lygia ir puikia oda gali pasigirti tik vaikai, kurių dar nekamuoja hormonų audros, ...

  Naujausios TV3 Žinios

  Tikkurila namai


  Studijuok 2016
  Oras Lietuvos žemėlapyje
  Antradienis, 2016 m. gegužės 31 d.
  Alytus
  +27
  4.5 m/s
  Kaunas
  +28
  4.5 m/s
  Vilnius
  +27
  4.5 m/s
  Panevėžys
  +29
  2.2 m/s
  Klaipėda
  +26
  2.2 m/s
  Šiauliai
  +28
  4.5 m/s
  Utena
  +27
  4.5 m/s

  Vilnius

  weather value Mostly sunny
  +27
  weather value Mostly sunny
  Toks jausmas lyg būtų +15

  Valiutų skaičiuoklė

  EUR

  USD

  GBP

  PLN

  Remejas1-apacia
  Oras Lietuvos žemėlapyje
  Antradienis, 2016 m. gegužės 31 d.
  Alytus
  +27
  4.5 m/s
  Kaunas
  +28
  4.5 m/s
  Vilnius
  +27
  4.5 m/s
  Panevėžys
  +29
  2.2 m/s
  Klaipėda
  +26
  2.2 m/s
  Šiauliai
  +28
  4.5 m/s
  Utena
  +27
  4.5 m/s

  Vilnius

  weather value Mostly sunny
  +27
  weather value Mostly sunny
  Toks jausmas lyg būtų +15
  Į viršų