REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Italija, Prancūzija, Lenkija, Izraelis, Ispanija – tai tik keletas šalių, į kurias keliauja Lietuvos ir pasaulio piligrimai. Atsistatydinus popiežiui Benediktui XVI-ajam turizmo srityje dirbantys specialistai prognozavo, kad smarkiai išaugs kelionių į Italiją paklausa, bet kelionių agentūros teigia norinčiųjų vykti į šią šalį antplūdžio nepajutusios. Kur ir kaip keliauja piligrimai iš Lietuvos?

REKLAMA
REKLAMA

Ieško dvasinių patirčių

Lietuvos piligrimų bendrijos vadovas Darius Liutikas naujienų portalui balsas.lt kalbėdamas apie piligrimines keliones sakė: „Mūsų organizacijos tikslas nėra kelionės tik mūsų nariams, stengiamės visiems piligrimams suteikti kuo daugiau informacijos. Lietuvoje veikia keletas turizmo agentūrų, kurios rengia tik piligrimines keliones, tad jų paslaugomis mūsų piligrimai ir naudojasi.“

REKLAMA

Pašnekovo teigimu, piligriminė kelionė skiriasi nuo paprastos turistinės, mat šios kelionės metu kasdien laikomos šventos mišios, kartu vyksta dvasininkas. „Ypatingas būna ir pats maršrutas, nes tokios kelionės metu lankomi religiniai objektai, bet svarbiausia – vidinė atmosfera. Tokių kelionių metu tarsi susiformuoja tikinčiųjų bendruomenė – žmones suvienija bendra malda, mišios. Vyksta įvairių dvasinių diskusijų – apie gyvenimo prasmę, tikėjimo patirtį.“

REKLAMA
REKLAMA

Keliauja ir baigę tik tris klases, ir turintys daktaro laipsnį

D. Liutiko teigimu, norinčiųjų vykti į piligrimines keliones netrūksta, o ir kelionių geografija gana lengvai nuspėjama. Lietuviai keliauja į kitų pasaulio piligrimų pamėgtas vietas – Romą, Jeruzalę, Lurdą, Medžigorija ir kt. Mūsų tautiečiai aktyviai lanko ir Lenkijoje esančias piligrimines vietas bei Latvijoje esančią Alguoną.

„Kiekviena aktyvesnė bendruomenė ar parapija bent kartą per metus stengiasi kur nors iškeliauti. Kelionės, kai vyksta organizuotos grupės, domina daugiau jaunimą ar vyresnio amžiaus piligrimus. Vidutinio amžiaus žmonės tikriausiai daugiau keliauja individualiai. Tiesa, apie du trečdaliai keliautojų yra moterys“, – sakė pašnekovas kalbėdamas ir pridūrė, kad piligrimų nebūtų galima skirstyti pagal užsiėmimą ar išsilavinimą. „Keliauja įvairių profesijų atstovai ir įvairaus išsilavinimo – tiek baigę tris klases, tiek turintys mokslų daktaro laipsnį.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Smalsumą žadina konklava

Į klausimą, ar tai, kad popiežius atsistatydino, turės įtakos suplanuotoms kelionėms į Italiją, pašnekovas atsakė: „Kadangi popiežiaus atsistatydinimas buvo labai netikėtas, neabejoju, kad dauguma iš anksto suplanuotų kelionių įvyks. Juk užsakyti viešbučiai, suderinti maršrutai. Žinoma, yra žmonių, kurie planuoja vykti į konklavą. Tiesa, kol kas dėl pačios konklavos kyla daug neaiškumų, nežinoma, kada ji pasibaigs“, – kalbėjo D. Liutikas.

Piligrimines keliones organizuojančios kelionių agentūros „Quo vadis LT“ vadovė Reda Uksaitė apie pokyčius Šventajame Soste sakė: „Žinoma, popiežiaus atsistatydinimas visus labai nustebino, o juk tai ir įvyksta labai retai, paskutinį kartą Katalikų Bažnyčios vadovas atsistatydino prieš 600 metų.“

REKLAMA

Pašnekovė prisiminė linksmą istoriją, kurią prieš kelias savaites aprašė ir naujienų portalas balsas.lt, kuomet po 600 metų žemaičiams susiruošus aplankyti šventąjį sostą ir paminėti savo krikšto jubiliejų, popiežius atsistatydino. Tiesa, žemaičių pas popiežių susiruošė ne vienas ir ne du, o net septyni šimtai.

„Buvo tokių, kurie truputį nusivylė, mat dėl popiežiaus atsistatydinimo buvo pakeista programa. Žmonės sakė: „Popiežiaus nėra, tai kam ten vykti.“ Piligrimų kelionės maršrutas dėl to buvo šiek tiek pakeistas“, – kalbėjo R. Uksaitė.

REKLAMA

Užsieniečiai užplūs Romą

Kelionių agentūros vadovė pasakojo iš kolegų užsienyje girdėjusi, kad šiuo metu itin išaugo kelionių į Italiją, ypač į Romą, populiarumas. Turistai nori pamatyti, kaip vyks konklava, bet lietuviai ypatingo susidomėjimo nerodo.

„Išaugusio susidomėjimo nepajutome, veikiau tai tam tikras paradoksas, kad buvo atsisakiusiųjų vykti. Kai kuriems turistams sakėme, kad dar įdomiau keliauti, kol nėra popiežiaus ir vyksta įvairūs bažnytiniais susirinkimai“, – kalbėjo kelionių organizatorė.

Paklausta, kur labiausiai mėgsta keliauti Lietuvos piligrimai, pašnekovė sakė, kad Lietuvoje piligrimai keliauja labai savarankiškai. Tiesa, yra keletas maršrutų, kuriuos siūlo ir kelionių agentūra, šie maršrutai driekiasi po mažiau žinomas piligrimines vietas, o štai į užsienį vykstama organizuotomis grupėmis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Populiariausia – Šventoji Žemė

„Kalbant apie keliones į užsienį, populiariausia kelionė yra į Šventąją Žemę. Kiekvienais metais šiuo maršrutu išvyksta kelios grupės. Visuomet šiose kelionėse grupę lydi dvasinis vadovas. Žmonės turi galimybę ir asmeniškai pabendrauti, pasikalbėti apie jiems svarbius dalykus. Kiekvienoje piligriminėje kelionėje stengiamės keliautojams ne tik kuo daugiau parodyti, bet ir nepamiršti piligriminės kelionės prasmės“, – kalbėjo R. Uksaitė ir pridūrė, kad piligriminių kelionių metu rengiamos įvairios ekskursijos bei bendros maldos.

REKLAMA

Kelionė į Šventąją Žemę kainuoja apie 4 tūkst. litų, tad net gaunant vidutinį atlyginimą tokiai išvykai ne vienas turi kaip reikiant pataupyti. „Apie 70 proc. į Izraelį keliaujančių žmonių yra pensinio amžiaus. Jie galbūt ilgą laiką taupė šiai kelionei ir tam tikra prasme ji tampa viso gyvenimo kelionė. Nemažai žmonių į tokią kelionę išsiruošia su sutuoktiniu ar sutuoktine švęsdami kokį nors jubiliejų. Būna, kad vaikai, turintys geriau mokamą darbą ir didesnes pajamas, tokią kelionę dovanoja tėvams. Kiti 30 proc. keliautojų yra jauno amžiaus dirbantys žmonės. Galime drąsiai sakyti, kad piligrimų gretos jaunėja.“

REKLAMA

Santjago de Kompostelos iššūkis

Ne visos piligriminės kelionės pasižymi komfortu, o neretai pareikalauja ir fizinių jėgų. „Žmonės, vykstantys į piligrimines keliones, iš tiesų ieško daugiau nei kultūrinės kelionės, jiems aktualūs ir dvasiniai dalykai, tad bendra malda taip pat nėra svetima. Tarp labiausiai pamėgtų vietų įvardyčiau Izrealį, Romą. Bent kartą per metus vykstama ir į Santjago De Kompostelą, kur keturias dienas skiriame susipažinti su lankytinais objektais, o keturias dienas einame pėsčiomis. Žinoma, norint nueiti visą šį kelią (daugiau nei 800 km – aut. past.) reikėtų užtrukti daugiau nei mėnesį, bet žmonės ir per keturias dienas pajunta, ką reiškia keliauti šiuo piligrimų keliu“, – kalbėjo pašnekovė ir pridūrė, kad dalis vyresnio amžiaus piligrimų gali ir neišsiruoštų į tokią kelionę savarankiškai, o su grupe jiems keliauti drąsiau ir patogiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak pašnekovės, yra buvę tokių atvejų, kad su kelionių agentūra žmonės nuvyksta iki Santajago de Kompostelos kelio, per keturių dienų žygį susipažįsta su šios kelionės specifika ir paskui sugrįžta jau savarankiškai su bičiuliais bando įveikti ne vieną šimtą kilometrų. „Kartais sulaukiame prašymų nupirkti lėktuvų bilietus, ar klausiama tiesiog patarimo, nuo kur reiktų pradėti. Visos kelionės į Santjago De Kompostelą mes neorganizuojame, juk tam tas kelias ir einamas po vieną ar po keliese, bet ne didele grupe.“

Prieš kelionę reikia atsiversti Bibliją

Paklausta, ką reikėtų žinoti žmogui, išsiruošusiam į piligriminę kelionę, pašnekovė sakė: „Visuomet labai džiaugiamės, kai atsiranda žmonių, norinčių keliauti kartu su piligrimais. Tikrai nėra jokių apribojimų, kas gali vykti, o kas ne. Labai stengiamės apie kiekvieną kelionę suteikti tam tikros informacijos: jei žmogus renkasi kelionę į Izraelį, siūlome jam nors šiek tiek susipažinti su Biblija, kad nuvykus būtų lengviau suvokti istorinių vietų svarbą.“

REKLAMA

R. Uksaitės teigimu, kartu su piligrimų grupe vykstantys keliautojais iš karto perspėjami, kad kelionėje bus meldžiamasi. „Tikrai neprivaloma kasdien dalyvauti šventose mišiose, jei žmonės yra nepraktikuojantys katalikai, tikrai niekas jų to daryti neverčia. Yra žmonių, kurie atvirai sako, kad vyksta pažinti visų ten esančių religijų – ne tik krikščionybės. Piligrimų grupės paprastai būna labai draugiškos ir tolerantiškos“, – pasakoji ji.

Jaunimą šiemet vilioja Brazilija

Vienas didžiausių ir daugiausia piligrimų iš viso pasaulio pritraukiančių renginių – pasaulio jaunimo dienos, kurios šiemet vyks Brazilijoje. Į klausimą, ar sulaukiama užklausų apie galimybę vykti į Braziliją, pašnekovė atsakė: „Šias keliones organizuoja daugiau parapijos ir atskiros bendruomenės, į mus kreipiasi tik patarimų, per kur patogiau skristi ir pan.“

REKLAMA

Paklausta, kiek bent preliminariai reikėtų turėti pinigų norint nuvykti į Jaunimo dienas Brazilijoje, pašnekovė sakė: „Kiek man teko girdėti, esama dviejų skirtingų šios kelionės programų: vieni skrenda tik į Jaunimo dienų renginius ir grįžta, o kiti turi galimybę mėnesį pakeliauti po pačią Braziliją, apsistoti parapijose ir pan. Tokios kelionės kaina galėtų siekti apie 6 tūkst. litų. Reikia turėti omenyje, kad nakvynės šiuo atveju greičiausia bus nemokamos šeimose, tad ir išlaidos atitinkamai mažėja. Tai puiki galimybė jaunimui pamatyti šalį ir kartu sudalyvauti Jaunimo dienose.“

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų