Meilė (blogspot.com) (nuotr. Balsas.lt)

Meilė (blogspot.com) (nuotr. Balsas.lt)

Ko gero, kiekvienai porai bendraujant ne kartą pasitaiko neiginių, pavyzdžiui: „Nedaryk“, „Neliesk“, „Neaiškink“, „Nekaltink“ ir t. t. Tačiau laimingiausios tos poros, kurios susikoncentruoja, ką reikėtų daryti, užuot mąsčiusios, ko nedaryti. Psichologai įrodė, kad toks metodas padeda santykius pakreipti teigiama linkme ir nutolti nuo to, kas neigiama.

Svarbiausia, kad bendraujant teigiamų emocijų būtų daugiau nei neigiamų. Galbūt ne visada pasieksite to, ko norite, bet bent jau tikslai bus geranoriški, imsite vertinti santykius pozityviai ir su humoru.

Jei kebliose situacijose įžvelgsite bent kruopelytę humoro ir nerūpestingumo, kaipmat atrasite naujų problemų sprendimo galimybių. Teigiama emocija – ne tik juokas, joje sutelpa dėkingumas, įkvėpimas, geranoriškumas ir dar daugiau“, – sako Šiaurės Karolinos universiteto psichologė Barbara Fredrickson.

Psichologai pateikia patarimų, ką daryti, jei norite pagerinti tarpusavio santykius. Juk kartais verta vėl prisiminti dalykus, kurie užsimiršta kasdienybės verpetuose.

Būkite dėkingi

Paprasčiausias dėkingumo išreiškimas partneriui parodo, kad jis jums rūpi ir padeda pabrėžti išskirtines antrosios pusės savybes. Pavyzdžiui, vietoj paprastos padėkos „Ačiū, kad pagaminai pietus“, susikoncentruokite į patį žmogų ir pagirkite, kad jis puikus virėjas ir rūpestingas vyras. Pasak Šiaurės Karolinos universiteto psichologės Saros Algoe, toks gestas skatina žmones ir toliau rūpintis jiems svarbiais žmonėmis.

Nebijokite juokauti

Mūsų gyvenimai susideda iš darbų, maisto ruošimo, miego, tvarkymo, sąskaitų mokėjimo ir t. t., todėl, regis, vietos juokams nebelieka. Humoras labai svarbus net sprendžiant rimtas problemas. Psichologas Dacheris Keltneris tyrimu įrodė, kad porų dalyviai, kurie konflikto įkarštyje draugiškai vienas kitą paerzindavo, vėliau buvo kur kas artimesni. Tokie žmonės jaučiasi laimingesni ir taikesni už tuos, kurie į konfliktą žiūrį tik iš loginės ir racionalios pusės. Net kvailokų pravardžių sugalvojimas vienas kitam gali nulemti jūsų konflikto baigtį ar pakeisti jo toną.

Susikoncentruokite į gerus įvykius

Kalifornijos universiteto tyrėja Shelly Gable tikina, kad partnerio pasiekimų įvertinimas, pagyros ir domėjimasis jam patinkančia veikla padeda ilgainiui sukurti malonius santykius. Svarbu prisiminti ir paminėti kiekvieną reikšmingą įvykį jūsų partnerio gyvenime.

Tai kur kas geriau nei raudoti jam ant peties dėl kokios nors jo ar jūsų nesėkmės.

Idealizuokite partnerį

„Galbūt jūsų partnerio iškėlimas ant pjedestalo skamba ne visai realistiškai, bet iš tiesų tos poros, kurios abipusiai idealizuoja partnerius – kur kas laimingesnės už tuos, kurie taip nesielgia ar vengia vienas kitą pamaloninti komplimentais“, – tikina psichologė Sandra Murray. Pats laikas įvertinti ir pasakyti, kuo jums labiausiai patinka partneris, o tai padės sukurti nuoširdžius ir pasitikėjimu grįstus santykius.

Atraskite „idealųjį aš“

Būdami poroje žmonės turi nepaprastą galią daryti įtaką vieni kitiems. Laisvojo Amsterdamo universiteto psichologas Carylas Rusbultas šį fenomeną pavadino Mikelandželo efektu. Tai – tarpusavio sąveika, kai artimi partneriai vienas kitą formuoja taip, kad priartėtų prie jų idealiojo „aš“. Šio proceso metu partneriai savitai patvirtina vienas kitą. Keiskite partnerį, tačiau kartu leiskitės jo keičiama, taip tapsite artimesni ir priartėsite prie vienas kito idealo. Juk ne veltui sakoma, kad žmonės gyvendami supanašėja – žinoma, jei jų santykiai susiklosto gerai.

Pastebėkite naujus dalykus

Laikui bėgant dauguma mylimųjų tampa vis mažiau pastabūs ir dėmesingi partneriams. „Jei liovėtės pastebėti, dar nereiškia, kad partneris liovėsi keitęsis“, – sako Harvardo universitete dirbanti psichologė Ellen Langer. Suraskite bent kelis partnerio bruožus, kurie pasikeitė nuo pastarojo karto, kai į tai atkreipėte dėmesį. Pokyčiai gali būti tokie paprasti ir nereikšmingi kaip, pavyzdžiui, naujas kaklaraištis. Kuo dėmesingesni būsite partneriui, tuo dažniau nustebsite jo pokyčiais. Jei į gerąją pusę – būsite maloniai nustebinti. Jei į blogąją – laiku susirūpinsite ir galbūt tai pagerins jūsų santuoką.

Parašykite antrajai pusei

Per Šv. Valentino dieną filmų prodiuseris Stefanas Grube padovanojo žmonai Julie užrašų knygelę, į kurią jiedu pakaitomis turėjo rašyti mintis vienas kitam. „Sunku patikėti, kad tik popierius ir rašiklis gali padėti atskleisti tokias jausmingas mintis, – sakė Julie. – Kiekvieną kartą pamačiusi knygą, padėtą į lentyną, žinau, kad ji manęs laukia.“

Rašymas – puikus būdas išreikšti romantiškas emocijas. Teksaso universitete atlikto tyrimo metu paaiškėjo, kad tos poros, kurios rašė vienas kitam meilės laiškus ar žinutes, po trijų mėnesių sutarė kur kas geriau nei prieš tai. Taigi, kitą kartą, kai pagalvosite ką nors mielo apie savo partnerį, užrašykite tai į knygutę ar sąsiuvinį. Žinoma, Lietuvoje tai lyg ir nelabai įprasta, bet pabandyti galbūt verta, ar ne?

Pagelbėkite paslapčia

Jeigu manote, kad jūsų peršama pagalba partneriui atliekant vieną ar kitą užduotį yra puikus būdas pagerinti jūsų santykius, galvokite iš naujo. Kolumbijos universiteto psichologas Niallas Bolgeras įsitikinęs, kad vyriškosios lyties atstovams tai suteikia bejėgiškumo ir net sukelia įtampą. Pati geriausia pagalba – nematoma. Vietoj akivaizdžių pagalbos gestų raskite subtilių būdų palengvinti partnerio gyvenimą.

Lieskite vienas kitą

Žinoma, reguliarūs lytiniai santykiai daro stebuklus poros santykiams, bet toms poroms, kurių lytinis gyvenimas jau „pristabdytas“, švelnūs prisilietimai gali suteikti labai didelės reikšmės. Jutos universiteto tyrėjai įrodė, kad reguliarus partnerių vienas kito lietimas – nesvarbu kaklo, pečių, rankų ar kitų vietų – skatina hormono oksitocino išsiskyrimą organizme, kuris mažina įtampą ir kraujospūdį. Toks kūniškas bendravimas pakels nuotaiką ir sustiprins judviejų ryšius.

Nepamirškite atkreipti dėmesio ir į save

Net jei galvojate, kad geriausias būdas pagerinti judviejų santykius daugiausia dėmesio skirti partneriui, tai ne visada pasiteisina. Investuodama laiko ir pastangų į asmeninę laimę, įtampos mažinimą ir kitus aspektus, taip pat galite sulaukti puikių rezultatų. „Rūpindamasi savimi ir patenkindama savo lūkesčius išsiugdysite pozityvesnį požiūrį į gyvenimą ir santykius su partneriu“, – sako knygos „Your Prescription for Life“ autorė Susan Biali. Juk partneriui turite būti įdomi, kad ir kaip banaliai tai skambėtų.

Parašyk komentarą
  Komentuoti

  Santykiai

  Santuoka (nuotr. Fotolia.com)
  3 kriterijai, kaip išsirinkti kur švęsti vestuves 2016.05.25 09:00 Kai aplink daugybė reklaminių pasiūlymų, artėjant vestuvių maratonui, dažnai jaunuosius kamuoja klausimas, kur rengti savo didžiąją šventę, jog ši atitiktų visus keliamus reikalavimus ir paliktų šilčiausius prisiminimus.
  Hannah Battiste (nuotr. asmeninio albumo („Facebook“)
  Seksualinės prievartos auka tapo sensacija: išradingai pasiuntė kritikus 2016.05.21 15:22 Kanadoje gyvenanti aštuoniolikmetė Hannah Battiste vos per kelias valandas tapo interneto sensacija. Praėjusią savaitę apvalių formų mergina sugalvojo itin originalų būdą, kaip atsikirsti visiems kritikams. Socialiniuose tinkluose „Facebook“, „Twitter“ mergina pasidalino nuotrauka, kaip jos veidas atrodo įprastai ir kaip ...
  „Eurovizija“ psichologės akimis (nuotr. Vida Press)
  „Eurovizija“ psichologės akimis: dalis vyrų nepriminė tikrojo vyriškumo (8) 2016.05.20 19:12 Apie dainų konkursą įprasta kalbėti, vertinant dainas. Ar susimąstome, kad populiarūs renginiai pasauliui dovanoja ne tik dar keliasdešimt puikių ir smagių dainų, bet ir vyro bei moters įvaizdį. Juo seka daug jaunų žmonių. Dainuojančios žvaigždės daro didelę įtaką augančioms asmenybėms, stebinčioms konkursą. Ko gi šį ...
  Šeima (nuotr. Fotolia.com)
  Psichologė: laikas su šeima – tai gebėjimas girdėti ir matyti kitą 2016.05.20 16:08 Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro psichologė Daiva Balčiūnienė sako, kad šeima – didžiausia vertybė, kuriai turėtų būti skiriamas didžiausias dėmesys. Ji siūlo suaugusiems perskirstyti prioritetus ir kuo daugiau laiko leisti su vaikais. Juolab, kad, ypatingai vasaros metu, šeimai skirtų nemokamų ...
  Santuoka (nuotr. Fotolia.com)
  Stulbinantis tyrimas: kaip santuoka pakeičia polinkį gerti? 2016.05.19 22:50 Dažnam santuoka – etapas, kai baigiasi audringi vakarėliai ir ilgos naktys mieste. Metas, kai atšaukiami susitikimai su draugais, juos pakeitus ramiam televizoriaus žiūrėjimui. Taip, galima manyti, dažnas galvoja apie vieną svarbiausių įvykių gyvenime. Švedijoje atliktas tyrimas patvirtino, kad meilės saistai tikrai ...

  Studijuok 2016

  Oras Lietuvos žemėlapyje
  Trečiadienis, 2016 m. gegužės 25 d.
  Alytus
  +22
  -
  Kaunas
  +22
  2.2 m/s
  Vilnius
  +22
  -
  Panevėžys
  +23
  2.2 m/s
  Klaipėda
  +21
  4.5 m/s
  Šiauliai
  +23
  2.2 m/s
  Utena
  +22
  -

  Vilnius

  weather value Mix of sun and clouds
  +22
  weather value Mix of sun and clouds
  Toks jausmas lyg būtų +11

  Valiutų skaičiuoklė

  EUR

  USD

  GBP

  PLN

  Remejas1-apacia
  Oras Lietuvos žemėlapyje
  Trečiadienis, 2016 m. gegužės 25 d.
  Alytus
  +22
  -
  Kaunas
  +22
  2.2 m/s
  Vilnius
  +22
  -
  Panevėžys
  +23
  2.2 m/s
  Klaipėda
  +21
  4.5 m/s
  Šiauliai
  +23
  2.2 m/s
  Utena
  +22
  -

  Vilnius

  weather value Mix of sun and clouds
  +22
  weather value Mix of sun and clouds
  Toks jausmas lyg būtų +11
  Į viršų