Vėjaraupiai: neišmanymas gali sukelti mirtį vaikams ir suaugusiems (nuotr. Fotodiena.lt/Audriausbagdono)

Vėjaraupiai: neišmanymas gali sukelti mirtį vaikams ir suaugusiems (nuotr. Fotodiena.lt/Audriausbagdono)

Gydytojai tvirtina, kad dabar vėjaraupiams ypač palankus metas – šios ligos virusas mėgsta vėstantį orą ir žaibiškai plinta žiemą. Dažnai nesunkia vaikiška liga laikomi vėjaraupiai gali kelti rimtą pavojų nepersirgusiems ar nepasiskiepijusiems nuo vėjaraupių suaugusiems žmonėms, ypač turintiems silpnesnę imuninę sistemą.

Tam tikrais atvejais komplikacijos gali būti net mirties priežastimi. Visuomeninė iniciatyva „Saugok save“ atkreipia dėmesį, kad pastaruoju metu plintanti mada vaikui susirgus šia liga organizuoti „vėjaraupių vakarėlį“, kada draugų ir giminaičių mažyliai suvežami į vieną vietą, kad vieni nuo kitų apsikrėtę greičiau persirgtų ir įgytų imunitetą, gali atnešti liūdnas pasekmes ne tik mažiesiems, bet ir kitiems šeimos nariams. Todėl „Saugok save“ kviečia įvertinti galimą vėjaraupių grėsmę ir pasiskiepyti nuo šios ligos, taip pasirūpinant ne tik savo bei kitų vaikų, bet ir suaugusiųjų saugumu.

Galimos vejaraupių komplikacijos

Galimos vėjaraupių komplikacijos – pneumonija, encefalitas, sunkios odos komplikacijos, dėl kurių gali prasidėti antrinė infekcija ir išsivystyti sepsis ir vaikams, ir suaugusiesiems.

Persirgus vėjaraupiais, imunitetas įgyjamas ilgam, tačiau virusas lieka organizme. O susilpnėjus imuninės sistemos funkcijai vyresniame amžiuje, jis gali sukelti juostinę pūslelinę.

Itin sunkiai vėjaraupiais serga asmenys su sutrikusia imunine sistema – sergantieji onkohematologinėmis ar kitomis imuninę sistemą sutrikdančiomis ligomis. Tokių ligonių mirtingumas siekia apie 10 proc. O susirgus vėjaraupiais nėštumo metu galimi labai rimti vaisiaus pakenkimai, net persileidimai.

Išeitis – skiepai

Moderni šiandieninė prevencijos priemonė – skiepai. Atlikus klinikinius tyrimus buvo įrodyta, kad vakcina yra gerai toleruojama ir saugi, nebuvo nustatyta komplikacijų ar neigiamų padarinių tolesnei vaiko raidai. Paskiepijus ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikus, nuo vėjaraupių apsaugomi imlūs, anksčiau nesirgę šeimos nariai – maži broliukai ar sesutės, kuriuos skiepyti dar per anksti, taip pat ir besilaukiančios mamos.

Mūsų šalyje vėjaraupių vakcina skiepijama nuo 1998 metų, tačiau skiepijimo kaštus turi apmokėti patys skiepijamieji. Tai – viena iš priežasčių, dėl ko skiepijamasi vangokai, todėl susirgimų skaičius didėja. Per pirmąjį 2010 metų pusmetį užfiksuotas 5581 susirgimų vėjaraupiais atvejis, o šiemet per tą patį laikotarpį – 9348.

Nuo vėjaraupių rekomenduoja skiepyti visus nuo 12 mėnesių ir vyresnius anksčiau nesirgusius vaikus, ypač lankančius darželius bei mokyklas ar sergančius lėtinėmis ligomis. Dažniausiai vėjaraupių vakciną rekomenduojama skiepyti kartu su tymų-parotitinės infekcijos-raudonukės (MMR) vakcina. Europos ir pasaulio specialistai rekomenduoja 2 dozių vakcinavimo kursą.

Taip pat pasiskiepyti rekomenduojama ir suaugusiesiems, kurie slaugo ligonius ir nėra sirgę vėjaraupiais, bei kitiems asmenims, turintiems didelę kontakto su šia infekcija riziką: vaikų darželių ir medicinos įstaigų darbuotojams, būsimų darželinukų tėveliams, o ypač – nėštumą planuojančioms moterims, mat pastojus skiepytis nebegalima.

Skiepytis nuo vėjaraupių taip pat turėtų asmenys, kurių imuninė sistema nusilpusi: sergantieji ŽIV / AIDS, lėtinėmis plaučių, kraujo ligomis, piktybiniais augliais, vartojantys steroidinius hormonus, imuninę sistemą slopinančius vaistus.

Apie visuomeninę iniciatyvą „Saugok save“

Visuomeninė iniciatyva „Saugok save“ veiklą plėtoja trijose srityse: profilaktinis sveikatos patikrinimas, užkrečiamųjų ligų prevencija ir sveikas gyvenimo būdas. Informavimo ir ugdymo priemonėmis visuomenė skatinama reguliariai tikrintis sveikatą: jai bus nuolat suteikiama informacija apie užkrečiamųjų ligų grėsmes Lietuvoje ir užsienyje bei būdus, kaip šių ligų išvengti. Bendradarbiaudama su valstybinėmis įstaigomis, nevyriausybinėmis organizacijomis ir privačiomis įmonėmis organizacija siekia, kad sveikatos stiprinimo programos ir užkrečiamųjų ligų profilaktika gyventojams būtų kuo prieinamesnė.

Parašyk komentarą
  Skaityti komentarus (3)
  Komentuoti

  kronika

  Medikė (Scanpix nuotr.)
  Eisiu tikrintis profilaktiškai (1) 2012.08.17 22:40 Nepaisant visų politikų kalbų, dar nuo praeito amžiaus besitęsiančios, niekaip neįvykdomos ir pabaigos neturinčios sveikatos reformos, pagrindiniai Lietuvos gyventojų sveikatos rodikliai beveik nesikeičia. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, kaip ir anksčiau, taip ir 2010 metais trys pagrindinės – sudariusios 85 ...
  Nemiga. TopFoto/Scanpix nuotr.
  Nemiga priklauso nuo gimimo datos? (4) 2012.08.11 08:33 Nemiga gali pasireikšti įvairiai: būna sunku užmigti, prabusti, prasta miego kokybė. Žmonės, besiskundžiantys nemiga, neigiamas jos pasekmes pajunta dieną. Jie dažnai jaučiasi išsekę ir pavargę, jiems būna sunku sutelkti dėmesį, kamuoja dirglumas, suprastėja atmintis. Nemiga ne tik paveikia gyvenimo ir darbo kokybę, bet ...
  Poilsis paplūdimyje (nuotr. Fotodiena.lt/T. Lukšio)
  Pernelyg aukšta aplinkos temperatūra žalinga sveikatai 2012.07.07 06:40 Dėl vasaros karščio bangų aplinkos temperatūra pasiekia neįprastą lygį, ir tokia situacija gali trukti kelias dienas ar savaites. Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kad pernelyg aukšta aplinkos temperatūra yra žalinga žmonių sveikatai, tačiau tik nedaugelis suvokia, kad per didelis saulės spindulių ar ...
  Vaistai (ELTA nuotr.)
  Kur emigruoja vitaminai? 2012.07.06 00:00 Ar reikia žmogui vitaminų? Žinoma! Kaip tik dėl jų dažnai skubame į vaistinę. Prisipirkę vitaminų ir maisto papildų geriame patys, duodame namiškiams, bet... rezultatas dažniausiai nuvilia. Gal ką nors darome ne taip? Pamėginkime išsiaiškinti. Įsivaizduokite, kad per dieną su maistu, papildais ir kitais vaistinėje ...
  Vaistai
  SAM atkirtis: 9 ligonių gydymas metams kainuotų 30 mln. litų (9) 2012.06.08 15:17 Sudėtinga Gargžduose gyvenančių trijų tos pačios šeimos vaikų, kurių sveikatą pakirto sunki genetinė liga, situacija nuvilnijo viešoje erdvėje su aiškia potekste, kad valstybei sunkūs ligoniai nė motais. Pagrindo tam būta, nes sunkiai sergančių vaikų mama Ramunė Šliuožaitė keletą metų bergždžiai siekia prisibelsti į ...

  Naujausios TV3 Žinios

  Tikkurila namai


  Studijuok 2016
  Oras Lietuvos žemėlapyje
  Sekmadienis, 2016 m. gegužės 29 d.
  Alytus
  +14
  2.2 m/s
  Kaunas
  +13
  2.2 m/s
  Vilnius
  +14
  2.2 m/s
  Panevėžys
  +13
  2.2 m/s
  Klaipėda
  +13
  2.2 m/s
  Šiauliai
  +27
  2.2 m/s
  Utena
  +23
  2.2 m/s

  Vilnius

  weather value Mainly clear
  +14
  weather value Mainly clear
  Toks jausmas lyg būtų +14

  Valiutų skaičiuoklė

  EUR

  USD

  GBP

  PLN

  Remejas1-apacia
  Oras Lietuvos žemėlapyje
  Sekmadienis, 2016 m. gegužės 29 d.
  Alytus
  +14
  2.2 m/s
  Kaunas
  +13
  2.2 m/s
  Vilnius
  +14
  2.2 m/s
  Panevėžys
  +13
  2.2 m/s
  Klaipėda
  +13
  2.2 m/s
  Šiauliai
  +27
  2.2 m/s
  Utena
  +23
  2.2 m/s

  Vilnius

  weather value Mainly clear
  +14
  weather value Mainly clear
  Toks jausmas lyg būtų +14
  Į viršų