Internete galima rasti įvairios, taip pat ir pavojų keliančios informacijos(\"Scanpix\" nuotr.)

Internete galima rasti įvairios, taip pat ir pavojų keliančios informacijos(\"Scanpix\" nuotr.)

Norvegijoje sprogimą ir žudynes surengęs ekstremistas A. Breivikas instrukcijas apie savadarbių bombų gamybą rado internete.

Be to, sprogmenims gaminti jis naudojo ne karines medžiagas, o žemės ūkyje naudojamas trąšas. Tai reiškia, kad internete susiradus reikiamą instrukciją ir įsigijus kiekvienam prieinamų priemonių, galima pasigaminti mirtiną sprogmenį.

Net Lietuvos parduotuvėse prekiaujama didesnės koncentracijos salietra, galinčia tapti sprogmens sudedamąja dalimi.

Siūlo įvairiausių instrukcijų

Internete sugaišus vos kelias minutes galima rasti net kelis šaltinius, kuriuose lietuvių kalba nuosekliai dėstoma kaip, net neturint elementariausių chemijos žinių, pasigaminti sprogmenį ir iš kur gauti jam gaminti reikalingų medžiagų. Belieka nuspręsti, kokio galingumo užtaiso norite. Vienas iš tokios informacijos šaltinio autorių rašo, kad vadovaujantis jo pateikta medžiaga nesunkiai galima pasigaminti bombą pradedant nuo tokios, kuri „pirštus nutrauktų, ir baigiant tokia, kuri be vargo ištaškytų blokinį namą į atskirus blokus“.

Kad namuose įmanoma pasigaminti didelio galingumo užtaisą, patvirtino ir Antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ Sprogmenų paieškos ir neutralizavimo skyriaus viršininkas Bronius Tartėnas. „Norint pasigaminti galingą sprogmenį užtenka turėti instrukcijas ir žinoti, kokių prekių reikia įsigyti ūkinių prekių parduotuvėje arba vaistinėje“,– pasakoja B.Tartėnas.

Dar daugiau informacijos galima gauti apsilankius vaizdo įrašų portale. Siužetų „herojai“ ne tik rodo, kaip pasigaminti bombą, bet ir pademonstruoja, kokio dydžio sprogimą ji gali sukelti. Yra ir forumas, kuriame sprogdintojai ir padegėjai dalijasi patirtais įspūdžiais.

Anot Lietuvos policijos Kriminalistinių tyrimų centro Ginklų ir sprogmenų tyrimo skyriaus pareigūnų, iš į jų rankas patenkančių sprogstamųjų užtaisų apie pusė yra bent iš dalies savadarbiai. Tokiems sprogmenims gaminti dažniausiai naudojamas trotilas, trotilo ir aliuminio pudros mišiniai. O lengvai prieinamos amonio salietros pagrindu pagamintus užtaisus savo tikslams pasiekti renkasi ne tik mėgėjai, bet ir užkietėję teroristai.

Pavojingi netikslūs vertimai

Sprogmens gamybos paslaptis atskleidžiantys asmenys dažniausiai giriasi, kokio dydžio sprogimą galima sukelti vadovaujantis jų nurodymais, bet mažai kada perspėja, kokį pavojų kelia savadarbio sprog-mens gaminimas.

„Internete neretai duodama tik kryptis, kaip gaminti, bet ne konkretūs nurodymai. Dažniausiai galutinės gaminio savybės paaiškėja tik po gauto rezultato. Tai gamyba eksperimentavimo būdu,– sakė B.Tartėnas. – Be to, beveik visa lietuviška literatūra versta iš anglų kalbos arba iš šaltinio, kuris jau kartą buvo išverstas, tad netikslumų gali būti nemažai.“

Skaityti komentarus 7 Parašyk komentarą


  Kriminalai

  Vagys (nuotr. Fotolia.com)
  Vagys susigundė ant automobilio stogo palikta rankine (3) 2015.10.31 12:15 Marijampolėje vagys pagrobė ant automobilio stogo paliktą rankinę, pranešė policija. Penktadienį 55-erių moteris pranešė, kad apie 13.30 val. buvo pavogta jai priklausanti rankinė, kuri buvo trumpam palikta be priežiūros ant automobilio „Audi A4 Avant“, stovėjusio kieme Marijampolėje Vytauto gatvėje, stogo.
  Taksi (nuotr. Fotodiena.lt)
  Klaipėdoje apiplėštas taksistas 2016.02.14 15:41 Klaipėdoje šeštadienį ryte apiplėštas taksistas, pranešė Policijos departamentas. Du ant galinės taksi automobilio sėdynės sėdėję du keleiviai 1991 metais gimusiam vairuotojui į nugarą įrėmė aštrų daiktą ir pareikalavo pinigų. Vairuotojui sustojus ir atidavus 320 eurų, jaunuoliai išlipdami dar pagrobė ir mobiliojo ryšio ...
  Žvakė (nuotr. Fotolia.com)
  Šiauliuose rastas negyvas jaunuolis, įtariama, iššokęs iš 13-to aukšto 2016.02.14 15:30 Šiauliuose šeštadienį prie namo rastas jaunuolis, įtariama, iššokęs iš namo 13-to aukšto. Nenustatytos tapatybės apie 20 metų amžiaus vyriškio lavonas su įvairiais kūno sužalojimais aptiktas 15 val. 35 min., prie namo Lyros gatvėje. Kaip pranešė Policijos departamentas, įtariama, kad jis iššoko iš bendrojo koridoriaus ...
  Policijas nuotr. Broniaus Jablonsko
  Policija neblaivaus ir teisių neturinčio jaunuolio automobilį stabdė šūviais (2) 2016.02.14 15:12 Prienų rajone šeštadienio vakarą pareigūnai šūviais sustabdė automobilį, kurį vairavo nebaivus ir teisių neturintis jaunuolis. Veiverių kaime šeštadienį 19 val. 5 min. policijos pareigūnų stabdomas nestojo automobilis „Mazda 323“, kurio vairuotojas, padidinęs greitį, nuvažiavo, pranešė Policijos departamentas. 19 val. 25 ...
  Vagystė (nuotr. TV3)
  100 estų prieš 3 lietuvius. Kas tai? 2016.02.14 11:49 Šimtas Estijos policijos pareigūnų gaudė tris automobilių vagis iš Lietuvos. Vienas per sulaikymą priešinosi ir jam peršauta koja. Ginkluotų vagių iš Lietuvos gauja Estijoje siautėjo jau ne vieną mėnesį. Paskutinis jų pavogtas BMW vertas kone 100 tūkst. eurų. Automobilių vagių gauja iš Lietuvos liepto galą priėjo netoli ...

  • Foto konkursas
  • Apie ką svajoja "4 Roses"?  • Iki renginio "Lietuvos Garbė 2016" liko
  • Nominuok žygdarbį čia  • Foto konkursas!
  • #PhilipsAutoCurler
  Sekmadienis, 2016 m. vasario 14 d.
  Alytus
  0
  -
  Kaunas
  -2
  -
  Vilnius
  -2
  -
  Panevėžys
  -3
  -
  Klaipėda
  0
  -
  Šiauliai
  -2
  -
  Utena
  -2
  -

  Vilnius

  weather value Fog developing overnight
  -2
  weather value Fog developing overnight
  Toks jausmas lyg būtų -2

  Valiutų skaičiuoklė

  EUR

  USD

  GBP

  PLN

  Remejas1
  • Remejas1-apacia
  Vytis
  Sekmadienis, 2016 m. vasario 14 d.
  Alytus
  0
  -
  Kaunas
  -2
  -
  Vilnius
  -2
  -
  Panevėžys
  -3
  -
  Klaipėda
  0
  -
  Šiauliai
  -2
  -
  Utena
  -2
  -

  Vilnius

  weather value Fog developing overnight
  -2
  weather value Fog developing overnight
  Toks jausmas lyg būtų -2