Internete galima rasti įvairios, taip pat ir pavojų keliančios informacijos(\"Scanpix\" nuotr.)

Internete galima rasti įvairios, taip pat ir pavojų keliančios informacijos(\"Scanpix\" nuotr.)

Norvegijoje sprogimą ir žudynes surengęs ekstremistas A. Breivikas instrukcijas apie savadarbių bombų gamybą rado internete.

Be to, sprogmenims gaminti jis naudojo ne karines medžiagas, o žemės ūkyje naudojamas trąšas. Tai reiškia, kad internete susiradus reikiamą instrukciją ir įsigijus kiekvienam prieinamų priemonių, galima pasigaminti mirtiną sprogmenį.

Net Lietuvos parduotuvėse prekiaujama didesnės koncentracijos salietra, galinčia tapti sprogmens sudedamąja dalimi.

Siūlo įvairiausių instrukcijų

Internete sugaišus vos kelias minutes galima rasti net kelis šaltinius, kuriuose lietuvių kalba nuosekliai dėstoma kaip, net neturint elementariausių chemijos žinių, pasigaminti sprogmenį ir iš kur gauti jam gaminti reikalingų medžiagų. Belieka nuspręsti, kokio galingumo užtaiso norite. Vienas iš tokios informacijos šaltinio autorių rašo, kad vadovaujantis jo pateikta medžiaga nesunkiai galima pasigaminti bombą pradedant nuo tokios, kuri „pirštus nutrauktų, ir baigiant tokia, kuri be vargo ištaškytų blokinį namą į atskirus blokus“.

Kad namuose įmanoma pasigaminti didelio galingumo užtaisą, patvirtino ir Antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ Sprogmenų paieškos ir neutralizavimo skyriaus viršininkas Bronius Tartėnas. „Norint pasigaminti galingą sprogmenį užtenka turėti instrukcijas ir žinoti, kokių prekių reikia įsigyti ūkinių prekių parduotuvėje arba vaistinėje“,– pasakoja B.Tartėnas.

Dar daugiau informacijos galima gauti apsilankius vaizdo įrašų portale. Siužetų „herojai“ ne tik rodo, kaip pasigaminti bombą, bet ir pademonstruoja, kokio dydžio sprogimą ji gali sukelti. Yra ir forumas, kuriame sprogdintojai ir padegėjai dalijasi patirtais įspūdžiais.

Anot Lietuvos policijos Kriminalistinių tyrimų centro Ginklų ir sprogmenų tyrimo skyriaus pareigūnų, iš į jų rankas patenkančių sprogstamųjų užtaisų apie pusė yra bent iš dalies savadarbiai. Tokiems sprogmenims gaminti dažniausiai naudojamas trotilas, trotilo ir aliuminio pudros mišiniai. O lengvai prieinamos amonio salietros pagrindu pagamintus užtaisus savo tikslams pasiekti renkasi ne tik mėgėjai, bet ir užkietėję teroristai.

Pavojingi netikslūs vertimai

Sprogmens gamybos paslaptis atskleidžiantys asmenys dažniausiai giriasi, kokio dydžio sprogimą galima sukelti vadovaujantis jų nurodymais, bet mažai kada perspėja, kokį pavojų kelia savadarbio sprog-mens gaminimas.

„Internete neretai duodama tik kryptis, kaip gaminti, bet ne konkretūs nurodymai. Dažniausiai galutinės gaminio savybės paaiškėja tik po gauto rezultato. Tai gamyba eksperimentavimo būdu,– sakė B.Tartėnas. – Be to, beveik visa lietuviška literatūra versta iš anglų kalbos arba iš šaltinio, kuris jau kartą buvo išverstas, tad netikslumų gali būti nemažai.“

Dar daugiau apie netikslios informacijos skleidimą papasakojo Lietuvos policijos Kriminalistinių tyrimų centro Ginklų ir sprogmenų tyrimo skyriaus viršininkas Romualdas Švagždys. „Yra ir tokių sprogmens gaminimo instrukcijų, kuriose klaidų padaryta specialiai, kad nukentėtų jį gaminantieji“, – sakė R.Švagždys.

Pažaboti beveik neįmanoma

Internete sprogmenų gaminimo metodus atskleidžianti informacija ribojama įstatymų. Tokia galimybė atsirado priėmus Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo pakeitimus. Bet nustatyti pažeidimą dažnai būna labai sunku. „Skirtingi apribojimai naudojantis internetiniais puslapiais ir atsakomybė numatyta už technologijos atskleidimą ir skatinimą naudotis“,– pasakojo Lietuvos Respublikos Ryšių reguliavimo tarnybos Tinklų ir informacijos saugumo skyriaus vedėjas Rytis Rainys.

Šiais metais jau panaikinta prieiga prie vieno sprogmenų gamybos principus atskleidžiančio šaltinio, tačiau artimiausiu metu daugiau sankcijų skirti neplanuojama. „Yra labai daug informacijos, kuri lietuvių ar kita mums suprantama kalba saugoma kitų šalių serveriuose. Tada kyla sunkumų bendraujant su tą serverį administruojančia užsienio įmone. Jie gali net nepastebėti, kad tai draudžiama informacija, nes jų darbuotojai nesupranta mūsų kalbos arba jų įstatymai tokios informacijos nedraudžia“, – kylančias problemas ribojant neigiamą informaciją vardijo Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos patarėjas Deividas Velkas. „Be to, informacijos srautas per didelis, kad jį visą spėtume kontroliuoti“,– pridūrė patarėjas.

Už nepilnamečiams neigiamą poveikį turinčios informacijos skleidimą numatytas įspėjimas arba administracinė bauda nuo 500 iki 2000 litų. Padarius pažeidimą antrą kartą bauda gali išaugti ir iki 7000 litų.

Parašyk komentarą
  Skaityti komentarus (7)
  Komentuoti

  Kriminalai

  Ginklas (nuotr. Fotolia.com)
  Vilniaus rajone nelegaliai laikomu ginklu vyras sužalojo kaimyno šunį 2016.04.30 15:26 Vilniaus rajone Vilkiškių kaime nelegaliai laikomu ginklu vyras sužalojo kaimyno šunį, pranešė Policijos departamentas. Incidentas įvyko penktadienį apie 16 val., neblaivus (1,51 prom. alkoholio) 1950 metais gimęs vyras iš nelegaliai laikomo lygiavamzdžio šautuvo iššovęs du kartus sužalojo kaimyno aviganio veislės šunį. ...
  Kirvis (nuotr. Fotodiena.lt/Audriaus Bagdono) (nuotr. Balsas.lt)
  Utenos rajone konflikto metu kirviu sužalotas vyras 2016.04.30 15:19 Utenos rajone konflikto metu vyriškis kirviu sužalojo vyrą, pranešė Policijos departamentas. Incidentas įvyko penktadienį 23 val. 45 min. namuose Norvaišių kaime. 1959 metais gimęs neblaivus ((2,03 prom. alkoholio) įtariamasis uždarytas į areštinę. Nukentėjęs 1986 metais gimęs vyras paguldytas į ligoninę.
  Policija nuotr. Broniaus Jablonsko
  Rytinis reidas sostinėje baigėsi bėglio gaudynėmis 2016.04.30 14:38 Šeštadienio rytinis reidas pasisuko netikėta linkme – Vilniaus kelių patruliai ieškojo bėglio, buvo „iššukuotas“ Tarandės kvartalas, pranešė naujienų portalas delfi.lt Per rytinį reidą apie 9 val. Ukmergės plente, prie posūkio važiuojant į Tarandę, pareigūnams įtarimų sukėlė jaunas „Volkswagen Passat“ automobilio ...
  Ežeras (nuotr. TV3)
  Telšių rajone iš ežero ištrauktas skenduolis 2016.04.30 13:44 Telšių rajone iš Baltežerio ežero buvo ištrauktas skenduolis, pranešė Telšių apskrities Vyriausiasis policijos komisariatas. 1963 metais gimusio vyro kūną Telšių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos ugniagesiai iš vandens iškėlė penktadienį, 11.14 valandą.
  Vaikas (nuotr. Fotolia.com)
  Panevėžyje sulaikyta prieš anūkes smurtavusi neblaivi močiutė 2016.04.30 09:51 Panevėžyje sulaikyta prieš anūkes smurtavusi neblaivi močiutė. 1950 metais gimusi moteris fizinį smurtą prieš kartu gyvenančias 2006 ir 2009 metais gimusias anūkes panaudojo penktadienį 15.15 val., pranešė Panevėžio apskrities Vyriausiasis policijos komisariatas. Panevėžio ligoninėje vienai mergaitei nustatytas kairės ...
  Šeštadienis, 2016 m. balandžio 30 d.
  Alytus
  +13
  4.5 m/s
  Kaunas
  +15
  2.2 m/s
  Vilnius
  +14
  2.2 m/s
  Panevėžys
  +16
  2.2 m/s
  Klaipėda
  +13
  -
  Šiauliai
  +14
  2.2 m/s
  Utena
  +14
  2.2 m/s

  Vilnius

  Liūtis
  +14
  Liūtis
  Toks jausmas lyg būtų +7

  Valiutų skaičiuoklė

  EUR

  USD

  GBP

  PLN

  Remejas1
  • Remejas1-apacia
  LKL
  A-lyga

  Šeštadienis, 2016 m. balandžio 30 d.
  Alytus
  +13
  4.5 m/s
  Kaunas
  +15
  2.2 m/s
  Vilnius
  +14
  2.2 m/s
  Panevėžys
  +16
  2.2 m/s
  Klaipėda
  +13
  -
  Šiauliai
  +14
  2.2 m/s
  Utena
  +14
  2.2 m/s

  Vilnius

  Liūtis
  +14
  Liūtis
  Toks jausmas lyg būtų +7