Brandaus amžiaus Alberto Einšteino nuotraukos yra žinomos daugumai pasaulio žmonių. \"Wikipedia\" nuotr.

Brandaus amžiaus Alberto Einšteino nuotraukos yra žinomos daugumai pasaulio žmonių. \"Wikipedia\" nuotr.

Jis buvo vienas žymiausių visų laikų žmonių, kada nors vaikščiojusių Žemėje. Bent jau joks kitas mokslininkas nė iš tolo neprilygsta jam nei šlove, nei mitiniu spindesiu. Todėl jį dar labiau gaubia mįslingas žavesys, kurį kuria jo nepaprastai sudėtingas charakteris.

Daugeliui jis nebuvo panašus į žmogų, veikiau į bejausmį, tačiau išdykusį vaiką, visiškai nesirūpinusį savo išvaizda. Kai kurie pravardžiuoja jį “mamytės sūneliu" ir maištininku, pasaulio piliečiu ir atsiskyrėliu, pacifistu ir karo mašinos tarnu. Koks jis buvo iš tikrųjų?

Šiame, keturių dalių straipsnių cikle, pabandysiu atskleisti paslaptingą Alberto Einšteino asmenybę. Kaip reta šiame portale, techniniai ir moksliniai dalykai nebus paliesti. Kalbėsiu vien tik apie asmenybę. Jokio techninio žargono. Jokių realiatyvumo teorijų.

Daugiausia rėmiausi neseniai išleista “Alma Littera" ir vokiečio Jurgen Neffe (Jurgenas Nefė) parašyta knyga “Einšteinas. Biografija". Tai kol kas yra pats išsamiausias veikalas apie garsų mokslininką, parašytas lietuvių kalba.

Genijaus gimimas

Vieną žvarboką penktadienį, popiet, gerai prikūrentame mediniame name klykia ką tik gimęs vaikutis. Vos tik gavusi kūdikį į rankas motina ne juokais išsigąsta dėl jo “nepaprastai didelio, kampuoto pakaušio". Iš pradžių visi pamanė, kad jis “išsigimėlis".

Tai ne vienintelė 1879-ųjų kovo 14 d. gimusio mažojo Alberto įvaryta baimė tėvams. Pagal statistiką mirtingumas anais laikais buvo didžiulė problema. Tačiau taip pat - karštligiškas miestų plėtimasis, stulbinama technikos bei mokslo pažanga. Visko pradžia.

Gimimo vieta - Ulmas, miestas Vokietijos pietuose. Švęsdamas savo penkiasdešimtmetį garsus mokslininkas rašo apie savo gimimo vietą: “Gimti šis miestas ganėtinai puikus, nes tada dar žmogus neturi tokių didelių poreikių: rėki savo mylimiesiems į ausis per daug nesirūpindamas nei motyvais, nei aplinkybėmis".

Nors Ulme šis prabūna tik penkiolika mėnesių, ulmiečiai iki šioj jį tebesisavina. Tėvai, sesuo ir jis pats visą gyvenimą išlieka švabai, todėl vėliau išmoktą anglų kalbą nuspalvina gimtosios tarmės tonacijomis. 1880 m. vasarą šeima persikelia į Miucheną.

Pirmoji pažintis su fizika

Dokumentų apie Alberto vaikystę išlikę labai nedaug. Pirmosios nuotraukos rodo jį buvus apkūnoką berniuką, droviai žvelgiantį į kamerą. Senelė, pamačiusi jį pirmą kartą, sau po nosimi murmėjusi: “Per daug storas! Per daug storas!"

Antroji problema, kurią kėlė būsimas “Visatos inžinierius" buvo jo uždelstas noras kalbėti. Jam akivaizdžiai būdingi į autizmą linkusių vaikų požymiai: jie sakinius iš pradžių sudaro mintyse, paskui be garso krutindami lūpas juos tikrina ir tik tada, kai viskas gerai, vaikišku balseliu pasako.

Albertas Einšteinas, kai jam tebuvo 4 metai ("Wikipedia")

Kol Albertas nelankė mokyklos, vis atrodė, kad elgiasi keistai. “Toks vaikas kaip Einšteinas šiais laikais būtų specialiai tiriamas ir galbūt gydomas" - teigia garsus psichoanalitikas, Erikas Eriksonas.

Skaityti komentarus 2 Parašyk komentarą


  Mokslas ir IT

  Naujasis „MacBook“ (nuotr. leidėjų)
  Paaiškėjo, kiek Lietuvoje kainuos naujieji „MacBook“ (1) 2015.04.20 16:44 Dar oficialiai prekybai Lietuvoje neprasidėjus, jau žinomos naujųjų „MacBook“ kompiuterių kainos. Ploniausio ir lengviausio epitetus pelniusio „Apple“ kompiuterio kainos mūsų šalyje prasidės nuo 1499 eurų. Būtent už tokią kainą gausite 1,1 gigaherco galingumo dviejų branduolių modelį su 8 gigabaitų operatyviąja ir 256 ...
  Elektromobilis (nuotr. SCANPIX)
  Elektromobilių akumuliatorių kainos mažėja greičiau, nei tikėtasi 2015.04.20 09:18 Tyrėjai iš Stokholmo aplinkos instituto (Stockholm Environment Institute) paskelbė tyrimą, kuriame nustatė, kad elektromobilių akumuliatorių kainos mažėja sparčiau, nei pranešama gamintojų ir rinkos tyrimų įmonių.
  (nuotr. leidėjų)
  „Windows“ aptiktas pažeidžiamumas – „zombis“ 2015.04.17 12:48 Kompanijos „Cylance“ specialistai kartu su Karnegio-Melono universiteto mokslininkais rado pažeidžiamumą – „zombį“, kuris būdingas visoms operacinės sistemos „Windows“ versijoms, įskaitant „Windows 10 Technical Preview“. Žodis „zombis“ reiškia, kad pažeidžiamumas yra kitos saugumo sistemos spragos pasekmė. Pastaroji buvo ...
  (nuotr. Organizatorių)
  Išmanusis stiklas, galintis pakeisti spalvą ir gaminti elektrą 2015.04.17 09:25 Džordžijos technologijos instituto (JAV, Georgia Institute of Technology) mokslininkų grupė sukūrė naujo tipo langų stiklą, kuris gali ne tik pakeisti spalvą, bet ir gaminti elektros energiją. Jie paskelbė apie savo darbą žurnale „ACS Nano“, taip pat ir keletą idėjų apie tai, kaip naujo tipo stiklas gali būti panaudojamas.
  Timas Cookas (nuotr. SCANPIX)
  Kiek verti pietūs su „Apple“ vadovu Timu Cooku? 2015.04.17 09:42 Ar galėtumėte įvertinti pinigų suma pašnekesį su pačios vertingiausios pasaulyje kompanijos vadovu? „Apple“ mano, kad galite, todėl nutarė galimybę prisėsti prie vieno stalo su jos vadovu Timu Cooku suteikti tam, kuris paaukos labdarai nemenką sumą pinigų. Jau trečius metus iš eilės yra skelbiamas aukcionas, kurio metu ...
  Robotas
  Vienoje Tokijo parduotuvėje darbą pradėjo robotas Aiko 2015.04.20 21:10  Ar įsivaizduojate darbuotoją, kuris nesiskundžia nei dėl viršvalandžių, dirba be atlyginimo, visuomet šypsosi klientams ir reikalauja tik nuvalyti nuo jo dulkes ir aprūpinti elektros energija. Vienoje universalinėje parduotuvėje Tokijuje toks darbuotojas jau pradėjo darbą. Fotografai nuo jos neatitraukia dėmesio, o ...
  (nuotr. SCANPIX)
  Mokslinių tyrimų duomenys bus lengviau prieinami 2015.04.20 15:50 Baigiamas kurti mokslinių tyrimų duomenų archyvas MIDAS – unikalus, atviras visiems, universalus ir saugus: tokia žinia skleista šį mėnesį Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose vykusiuose baigiamo kurti archyvo, didžiausios ir moderniausios Baltijos šalyse mokslinių tyrimų duomenų talpyklos, pristatymo seminaruose. ...
  Jaroslavas Daveiko (nuotr. Organizatorių)
  Lietuviai sukūrė išmanųjį veidrodį 2015.04.20 14:25 Pasitelkę modernias technologijas Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos (VTDK) dėstytojai ir studentai sukūrė išmanųjį veidrodį, kuris atrodo kaip įprasta siena, kol į jį niekas nežiūri, bet tampa veidrodžiu, kai tik prieš jį atsistoja žmogus. Prijungus šį veidrodį prie interneto, jis tiesiogiai transliuoja ...
  Smėlio laikrodis (nuotr. Wikipedia)
  Jaunieji mokslininkai kviečiami į „Šlovės laboratorijos“ atrankas 2015.04.20 11:16 Vilniaus universitetas (VU) kartu su Britų taryba kviečia į tarptautinio mokslo komunikacijos konkurso „Šlovės laboratorija“ (angl. „FameLab“) atrankas. Jos vyks balandžio 23–24 d. Vienas pagrindinių šio konkurso tikslų – jaunuosius mokslininkus paskatinti atvirai ir originaliai dalytis savo idėjomis, patraukliai jas ...
  Parduotuvė (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
  Lietuvės išrasta maisto pakuotė padės spręsti maisto eikvojimo problemą 2015.04.20 10:25 Europos Komisijos duomenimis, Lietuvoje kasmet išmetama daugiau kaip 0,5 mln. tonų maisto atliekų, t. y. daugiau kaip po tris bulvių maišus vienam gyventojui. Jungtinės Karalystės Brunelio universiteto absolventė Solveiga Pakštaitė išrado maisto galiojimo pabaigą parodančią etiketę. Šis darbas sulaukė didelio pakuočių ...
  Klimato kaitos stabdis – žaliosios ekonomikos plėtra ir teisiškai privalomas visuotinis klimato kaitos susitarimas (freedigitalphotos.net nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)
  Klimato kaitos stabdis – žaliosios ekonomikos plėtra ir teisiškai privalomas visuotinis klimato kaitos susitarimas 2015.04.20 10:19 Europoje ir visame pasaulyje populiarėja ne tik aplinkai draugiškas (ekologiškas) gyvenimo būdas, tačiau ir 2008 m. finansų krizės akivaizdoje Jungtinių Tautų Aplinkos apsaugos programos paskatinta žaliosios ekonomikos iniciatyva, kuria siekiama suderinti ekonominę, socialinę ir ekologinę darniojo vystymosi sampratą.
  „eNet“ sistema (nuotr. leidėjų)
  Išmanaus būsto sistema – ir butams 2015.04.20 10:16 Pastaruoju metu Lietuvoje sparčiai plinta supaprastinta išmaniosios pastatų automatikos alternatyva - „eNet“ sistema. Vos prieš kelis mėnesius mūsų šalyje pristatytos inovacijos išskirtinumas – ji valdoma radijo bangomis, todėl yra pigesnė ir žymiai lengviau įrengiama.
  Klimato keitimasis (Nuotr. Scanpix)
  Klimato kaitos iššūkiai Lietuvai 2015.04.20 10:14 Politikai ir mokslininkai šiandien vieningai pripažįsta, kad klimato kaita yra viena iš didžiausių aplinkos, o taip pat – socialinių ir ekonominių – problemų pasaulyje.
  Betmanas
  Pabūkime kino kritikais: Betmanas pro fizikos prizmę 2015.04.19 16:24  Holivudas ir filmų kūrėjai yra vieni pirmųjų įvaldančių naujas kompiuterines technologijas. Nieko nuostabaus, nuo to gi priklauso specialių efektų realistiškumas! Sėdėdami kino salėje mes iš karto galime įvertinti filmo režisieriaus pastangas – spalvos, vaizdai. Viskas taip tikroviškai atrodo! Ir nors mūsų akys būna ...
  2012 m. pavasario/vasaros prestižinių akinių kolekcijų pristatymas (nuotr. Balsas.lt/Ruslano Kondratjevo)
  Kai akių korekcija lazeriu negalima: ar visą gyvenimą teks nešioti akinius? 2015.04.19 15:52  Nusprendus visam laikui atsisakyti akinių pasidarant lazerinę akių korekcijos operaciją kartais tenka nusivilti – šis geros regos atstatymo būdas tinka ne visiems. Turintieji itin didelę trumparegystę ar toliaregystę ir sužinoję, kad korekcija lazeriu – negalima, kartais jaučiasi įspausti į kampą: negi visą gyvenimą ...
  Mokslo sriuba (nuotr. YouTube)
  „Mokslo sriuba“: kaip įveikti skurdą? 2015.04.19 11:10 Nuo 1800 metų pasaulio gyventojų skaičius padidėjo daugiau nei 7 kartus. Tada gyveno beveik 980 milijonų žmonių, o dabar jau 7,3 milijardo. Maža to, vidutinė gyvenimo trukmė pailgėjo dvigubai. Jungtinių Tautų duomenimis, šiuo metu maisto trūksta apie 805 milijonams žmonių. Daugiau nei 785 milijonai suaugusiųjų yra ...
  Taro kortos (nuotr. Balsas.lt)
  Orakulas kiekviename iš mūsų arba kaip galima nuspėti ateitį? 2015.04.18 17:00  Kas iš žmonių nenorėtų žinoti ateitį? Žmonijos etnosas: mitai, legendos, pasakos ir istorijos. Visur galima rasti žynį, pranašą, orakulą, šventiką, būrėją, raganą arba stebuklingą gyvį, kuris herojui pasakys, kokia ateitis jo laukia. Ir, jei sovietmečiu prietaringam žmogui pasirinkimas buvo menkas: juoda katė per ...
  Jordanija (Nuotr. Scanpix)
  Kaip formuojasi valstybės: karai ir gyventojų perkėlimai 2015.04.18 09:10 Didžiausia pasaulyje pabėgėlių stovykla yra Jordanijoje. Pabėgėliai šioje šalyje sudaro net 60 proc. šalies gyventojų. Šiuo metu Turkijoje – 1.7 mln. pabėgėlių iš Sirijos, o Pakistane – 1.6 mln. afganistaniečių. Tai rodo, kad per tūkstančius metų pasaulyje mažai kas pasikeitė. Vienas baisiausių nusikaltimų – masiniai ...
  Robo-šefas (Nuotr. Technologijos.lt)
  Robotas-kulinaras, sugebantis paruošti tūkstančius patiekalų 2015.04.17 22:23 Po ilgos darbo dienos nebėra jėgų suktis virtuvėje? Greito maisto ir pusfabrikačių išvengti padės virtuvės robotas-asistentas. Londone veikianti bendrovė "Moley Robotics" sukūrė robo-šefo prototipą, kuris jau pristatytas Vokietijoje vykstančioje technologijų mugėje "Hannover Messe". Robotas apdovanotas dviem masyviomis, ...
  Atliekų perdirbimas (nuotr. Sekunde.lt/P. Luko) (nuotr. Balsas.lt)
  Žiedinė ekonomika prieš klimato kaitą 2015.04.17 16:04 Europos Sąjungoje vienas gyventojas per metus sunaudoja beveik 15 tonų medžiagų ir išmeta apie 4,5 tonos atliekų. Net pusė jų patenka į sąvartynus. Ir tai yra linijinės ekonomikos modelio rezultatas „imk – gamink – naudok – išmesk“. Šiais skaičiais ne itin galime didžiuotis, ypač kai vis garsiau įspėjama apie kritinę ...
  Antradienis, 2015 m. balandžio 21 d.
  Alytus
  +4
  1.8 m/s
  Kaunas
  +1
  -
  Vilnius
  +4
  4.0 m/s
  Panevėžys
  +3
  3.1 m/s
  Klaipėda
  +3
  1.8 m/s
  Šiauliai
  +2
  4.9 m/s
  Utena
  +4
  4.0 m/s

  Vilnius

  Giedra
  +4
  Giedra
  Toks jausmas lyg būtų +1