Internete jau prieinama bandomoji mašininio vertimo sistema, galinti versti tekstus iš lietuvių kalbos į anglų. Vėliau bus galima versti tekstus ir iš anglų kalbos į lietuvių. Savo jėgas šiame projekte suvienijo Lietuvių kalbos institutas ir kalbinių technologijų plėtojimu užsiimanti bendrovė „Tilde informacinės technologijos“ („Tilde IT“), teigiama bendrovės pranešime.

Pasak jos atstovų, šiuo metu internete yra dvi laisvai prieinamos mašininio vertimo sistemos, galinčios versti iš anglų kalbos į lietuvių, ir viena - iš lietuvių į anglų. Lietuvių kalbos mašininio vertimo sistemos yra pagrįstos taisyklių arba statistiniu vertimo metodu. Pirmasis analizuoja tekstus naudodamas taisykles ir algoritmus, antrasis - remiasi tekstais, išverstais į skirtingas kalbas. Kuo dvikalbių tekstų yra surinkta daugiau, tuo statistinis vertimas būna sklandesnis ir kokybiškesnis.

Naujos mašininio vertimo sistemos kūrėjai įsitikinę, kad geriausių vertimo rezultatų galima pasiekti apjungus abu metodus ir panaudojus ontologijų kalbą. Ontologijos – tai savotiškos žinių duomenų bazės. Jų pagalba vertimo sistema sugeba įvertinti ir suprasti kontekstą, todėl vertimo sistemai lengviau parinkti teisingą žodžio prasmę, jei jis jų yra kelios.

Pavyzdžiui, priklausomai nuo konteksto angliškas žodis „Georgia“ gali būti verčiamas kaip „Gruzija“ ir kaip „Džordžija“ (JAV valstija), „oil“ – gali būti ir „aliejus“, ir „nafta“. Ontologijų kalbą, padėsiančią išvengti žodžių daugiaprasmiškumo, tyrinėja bendrovė „Tilde IT“ drauge su partneriais iš Turkijos, Švedijos ir Olandijos.

Lietuvių kalbos institutas sistemina ir skaitmenina įvairius lietuvių kalbos išteklius. Įvairūs lietuviški tekstai, vietovardžių žodynai yra reikalingi, kad mašininio vertimo sistema galėtų patikrinti žodžių ar jų junginių taisyklingumą, ar jie yra vartojami mūsų kalboje.

„Džiugu, kad savo darbu prisidedame prie šiuolaikinių kalbinių technologijų kūrimo. Tikiu, kad šis mūsų darbas bus itin naudingas. Žmonės galės kur kas greičiau rašyti tekstus anglų kalba, o ateityje ir angliškai nemokantys nesunkiai supras tekstus užsienio kalba“, - pranešime cituojama Lietuvių kalbos instituto direktorė Jolanta Zabarskaitė.

Šiuo metu naujos mašininio vertimo sistemos tikslumas siekia 30,3 procentus. Planuojama, kad ateityje ji vers tekstus 60 procentų tikslumu.

Šiandien internete prieinama mašininio vertimo sistemos beta versija nėra galutinis Lietuvių kalbos instituto ir „Tilde IT“ darbo rezultatas, todėl jos kūrėjai perspėja, kad kol sistema yra kuriama ir tobulinama, gali pasitaikyti dviprasmiškai išverstų žodžių. Todėl iš pradžių patiems vartotojams gali tekti šiek tiek pasikoreguoti išverstą tekstą. Kadangi mašininio vertimo sistemos kūrimas yra ilgas ir nenutrūkstamas procesas, kūrėjai negali tiksliai pasakyti kada visiškai baigs mašininio vertimo sistemos kūrimo darbus.

Skaičiuojama, kad per trejus metus į šios sistemos kūrimą bus investuota apie 7 mln. litų. Įvairių Europos Sąjungos fondų lėšos sudarys apie 70 procentų, teigiama pranešime.

Parašyk komentarą
  Skaityti komentarus (7)
  Komentuoti

  Mokslas ir IT

  Šiaulių universiteto studentai (A. Jonaičio nuotr.) (nuotr. Organizatorių)
  Lietuvos universitetui – įvertinimas tarptautinėje erdvėje 2016.05.04 13:04 Didžiausia aukštoji mokykla Šiaurės Lietuvoje – Šiaulių universitetas – šį pavasarį sulaukė pripažinimo iš užsienio ekspertų. Tarptautinė išorinio institucinio vertinimo komisija apie Šiaulių universiteto pastaraisiais metais nuveiktus darbus atsiliepė itin teigiamai. O pasauliniame aukštųjų mokyklų reitinge ...
  Studentai (nuotr. Fotolia.com)
  Šalyje bus įsteigta 10 STEAM centrų, vienas iš jų – Šiaulių universitete 2016.05.04 12:15 Siekiant didinti mokinių susidomėjimą mokslu, Lietuvoje steigiami dešimt STEAM – gamtos, technologijų, inžinerijos, matematikos ir kūrybiškumo ugdymo – centrų. Švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė paskelbė centrų kūrimo vietas. Savivaldybių – regionų centrų – merams įteikti simboliniai sertifikatai, ...
  Šiaulių universiteto studentai (nuotr. Organizatorių)
  Seniūnų stovykloje studentai įgijo naujų kompetencijų, sportavo ir pramogavo 2016.05.04 12:10 Balandžio 29 – gegužės 1 dienomis Balsių stovyklavietėje įvyko tradicinė Šiaulių universiteto Seniūnų stovykla, kurią suorganizavo Šiaulių universiteto studentų atstovybė (ŠUSA). Gausus stovyklautojų būrys visas tris dienas dalyvavo įvairiuose užsiėmimuose ir mokymuose, kuriuose įgyta patirtis ir kompetencijos bus ...
  Darius Kališauskas (nuotr. YouTube)
  Laikrodžius kuriantis KTU EVF absolventas: ieškokite to, kas artima širdžiai 2016.05.04 11:20 „Tai neturi būti darbas, tai turi būti pomėgis“, - sako neįprastą verslo nišą Lietuvoje pasirinkęs Kauno technologijos universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto (KTU EVF) absolventas Darius Kališauskas. Kartu su vaikystės draugu jis įgyvendino seną svajonę – ėmėsi laikrodžių verslo. Rezultatas – pirmoji kolekcija, kurią ...
  Mokslas ir ekonomika (nuotr. Fotolia.com)
  Iššūkis ateities sėkmei: verslas – mokslui, mokslas – verslui 2016.05.04 11:09 Šiandien apie verslo ir mokslo bendradarbiavimą kalbama daug. Universitetai kelia sau tikslus rasti kelius suartinti dvi labai skirtingas puses. Tikimasi, kad organiškų santykių tarp universitetų, tyrimų bei verslo centrų atsiradimas sudarys sąlygas atsirasti Lietuvos mažiesiems Silicio slėniams, kuriuose kuriamos ...
  Trečiadienis, 2016 m. gegužės 4 d.
  Alytus
  +7
  -
  Kaunas
  +7
  -
  Vilnius
  +7
  -
  Panevėžys
  +7
  2.2 m/s
  Klaipėda
  +7
  -
  Šiauliai
  +6
  2.2 m/s
  Utena
  +7
  -

  Vilnius

  weather value Showers ending early
  +7
  weather value Showers ending early
  Toks jausmas lyg būtų +7

  Valiutų skaičiuoklė

  EUR

  USD

  GBP

  PLN

  Remejas1
  • Remejas1-apacia
  LKL
  A-lyga

  Trečiadienis, 2016 m. gegužės 4 d.
  Alytus
  +7
  -
  Kaunas
  +7
  -
  Vilnius
  +7
  -
  Panevėžys
  +7
  2.2 m/s
  Klaipėda
  +7
  -
  Šiauliai
  +6
  2.2 m/s
  Utena
  +7
  -

  Vilnius

  weather value Showers ending early
  +7
  weather value Showers ending early
  Toks jausmas lyg būtų +7