Ūkininkai jau perka trąšas.  A. Karčiausko nuotr.

Ūkininkai jau perka trąšas. A. Karčiausko nuotr.

Trąšų pirkimo loterijoje šį sezoną laimėjo tie, kurie jų įsigijo praėjusių metų lapkritį. Dabar trąšų kainos auga, o jų gamintojai su viltimi kalba apie rinkos atsigavimą ir lyg susitarę pranašauja kainų augimą iki vėlyvo pavasario.

Šį kartą pirkimo loterijoje pasisekė

Aukštaitijos ūkininkas Zigmantas Aleksandravičius trąšomis pasirūpino praėjusių metų lapkričio mėnesį, kai jų kainos dar nekilo į kalną. Jau ne pirmus metus ūkininkas bendradarbiauja su UAB „Agrochema“.

„Dabar tos pačios trąšos pabrango 12–14 proc. Tačiau niekada negali žinoti, ar pataikysi įsigyti geriausiu laiku. Tiesiog šį kartą man pasisekė. Pernai pralaimėjau: visi kalbėjo, kad trąšos brangs, o iš tikrųjų pavasarį jos atpigo. Rinkoje – kaip loterijoje“, – sako Z.Aleksandravičius.

Ne paslaptis, kad trąšų pardavėjai ūkininkus bando paveikti psichologiškai.

„Viena garsi bendrovė visais būdais platina informaciją apie galimą trąšų brangimą 25 proc. per artimiausius mėnesius. Kai kurie ūkininkai išsigąsta. Be trąšų neišsiversi, štai ir skuba pirkti, o kaip bus iš tikrųjų po kelių mėnesių, niekas nežino“, – tvirtina Z.Aleksandravičius.Trūksta sąžiningo konsultavimo

Z.Aleksandravičius – vienas pažangiausių ūkininkų šalyje, tačiau ir jam kyla labai daug klausimų dėl efektyvesnio trąšų panaudojimo.

„Rinkdamas informaciją iš daugelio šaltinių, dalyvaudamas seminaruose, skaitydamas vokiškus žurnalus, padariau išvadą, kad mūsų mokslininkų rekomendacijos neretai būna klaidinančios. Įsitikinau, jog kai kurios rekomendacijos yra naudingos trąšų gamintojams ir pardavėjams, bet ne ūkininkams“, – teigia Z.Aleksandravičius.

Atėjus darbymečiui, chemikalų pardavėjai ūkininkams siunčia dešimtis ar net šimtus žinučių į mobiliuosius telefonus.

„Gaunu ir aš gąsdinančių pranešimų, primenančių, kad tai vieni kenkėjai puola, tai kiti, kad reikia purkšti nuo vienos ar kitos ligos. Ūkininkai kartais pasiduoda tokiam spaudimui. Po kiek laiko, kai mes jau išleidžiame pinigus, seminaruose kartais išgirstame ataskaitas ir sužinome, kad gal nereikėjo tiek purkšti tų chemikalų. Gudruoliai tie pardavėjai“, – šypsosi Z.Aleksandravičius.

Ūkininkas daug vilčių deda į po daugelio metų sąstingio atsinaujinančią Žemės ūkio konsultavimo tarnybą, kuriai pradėjo vadovauti šioje srityje patirties turintis Edvardas Makelis.

Svetimiems parduoda pigiau

Jaunojo Akmenės rajono ūkininko Valiaus Ąžuolo sandėliuose – 80 proc. planuotų įsigyti trąšų. Įsigijo lapkričio mėnesį. Likusią dalį tikėjosi įsigyti vėliau ir pigiau. Šįmet, matyt, nepavyks. O gal pavyks? Pasvarstysime balandžio pabaigoje. Jaunasis ūkininkas bendradarbiauja su UAB „Agrokoncernas“.

„Pastebėjau, kad kai kurios bendrovės piktnaudžiauja ūkininkų padėtimi ir nedideliu pasirinkimu rinkoje, todėl be pagrindo didina kainas. Mano skaičiavimais, tas pačias trąšas kaimyninėse rinkose buvo galima įsigyti 100–200 Lt/t pigiau“, – pasakoja V.Ąžuolas.

Ne paslaptis, kad daugelis trąšų pardavėjų specialiai padidino kainas gruodžio mėnesį, kai atėjo vadinamosios "PVM prekybos“ laikas. Sausį kainos šiek tiek sumažėjo, o dabar vėl pradeda didėti.

V.Ąžuolo nuomone, trąšų gamintojai kainas skaičiuoja ne pagal jų gaminimo savikainą, bet derina su iš Rusijos įvežamų trąšų kainomis. „Netikėtai sužinojau, kad kai kurios Lietuvos firmos Latvijoje trąšas parduoda net pigiau nei Lietuvoje. Kodėl?“ – neranda atsakymo į šį klausimą V.Ąžuolas.

Tačiau ūkininkas ieško išeities ir eina teisingu keliu.

„Reikia kooperuotis. Kitos išeities nėra. Bendravau su Latvijos kooperatyvo „Latraps“ vadovu Edgars Ruža ir supratau jų laimėjimo priežastis“, – sako V.Ąžuolas.

Ribos trąšų pardavimą skolon

UAB „Agrochema“ generalinis direktorius Liudas Mediekša sako, kad apdairūs ūkininkai trąšų artėjančiam sezonui turėjo nusipirkti iki praėjusių metų gruodžio. Taip padariusieji sutaupė. „Agrochemos“ duomenimis, šiuo metu ūkininkai trąšomis apsirūpinę 45–50 proc. Mažiau nei įprastai.

„Trąšų kainos augs iki balandžio. Argumentas labai paprastas – ilgą laiką trąšų pirkta mažiau, todėl sumažėjo jų gamyba. Ateina sezonas, trąšų poreikis auga labai sparčiai, taigi kyla ir kainos. Amonio salietros kaina geležinkelio stotyje – 789 Lt/t. Paskui dar kaina tikslinama atsižvelgiant į atsiskaitymo sąlygas, perkamą kiekį“, – aiškina L.Mediekša.

Nuo šio sezono „Agrochema“ ribos trąšų pardavimą skolon, atsiskaitant derliumi.

„Deja, yra daug ūkininkų, iki šiol neatsiskaičiusių už praėjusį sezoną. Suprantame, kad padėtis sudėtinga, tačiau ji sudėtinga ir mums“, – sako L.Mediekša.

Direktorius priduria, kad dabar atsiskaitymas už trąšas iki derliaus nuėmimo gali būti atidėtas tik tiems, kurie mokėdavo laiku.Fosforo ir kalio trąšų prekyba prasidės kovą

Gerų žinių ūkininkams nežada ir fosforo bei kalio trąšų gamintojai. UAB „Lifosa“ generalinis direktorius Jonas Dastikas sako, kad ne azoto trąšų kainos augs. Jo manymu, trąšų pirkimas prasidės kovo pabaigoje.

„Žaliavų kainos kyla, todėl diamonio fosfato kaina artėja prie 400 JAV dol./t. Prieš metus jis kainavo 270–280 JAV dol./t. Ar galima laukti didelių šuolių? Gamyba lyg ir menkai susijusi su naftos kaina, tačiau pastebiu, kad, kylant naftos kainai, pasaulinėje rinkoje brangsta ir diamonio fosfatas“, – svarsto J.Dastikas.

„Lifosa“ didžiausią ne azoto trąšų dalį eksportuoja į užsienį. Ne tik į ES šalis, bet ir į Afriką bei Aziją. Lietuvos žemdirbiai fosforo ir kalio trąšas daugiausia perka vasarą, rengdamiesi rudeniniam tręšimui, tačiau prekyba šįmet gali prasidėti jau kovo mėnesį.

Albinas Čaplikas

Parašyk komentarą
  Skaityti komentarus (3)
  Komentuoti

  Verslas

  Daugiabutis (nuotr. Fotolia.com)
  Tyrimas: kas ketvirtas šalies gyventojas nepatenkintas nuosavu būstu 2016.05.05 11:03 Daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų (59 proc.) turi įsigiję nuosavą senos statybos butą arba kotedžą, penktadalis (19 proc.) gyvena šeimos nariams ar giminaičiams priklausančiame būste, o dar 14 proc. šalies gyventojų būstą nuomojasi, rodo „Swedbank“ užsakymu atlikta reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa. ...
  Lietuvos geležinkeliai (nuotr. Organizatorių)
  Puiki žinia: į pirkinių rojų lietuvius veš traukinys 2016.05.05 11:00 Po pusmetį trukusių Lietuvos ir Lenkijos geležinkelininkų derybų pagaliau bus galima traukiniu nuvažiuoti iš Kauno į Balstogę. 2015-ųjų spalį baigus tiesti naują europinės vežės geležinkelį nuo Lenkijos sienos iki Kauno, reguliarus maršrutas tarp miestų bus atidarytas birželio 17 dieną. „Lietuvos geležinkeliai“ ir ...
  Simonas Orkinas (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
  Verslininkas Simonas Orkinas: lietuviai pasiryžę mokėti daug, kol neperžengiama riba Login 2016 2016.05.05 10:54 Technologijų ir inovacijų festivalyje „Login 2016“ kalbėjęs „Digital LT“ vykdantysis direktorius Simonas Orkinas nustebino klausytojus atvirumu. Verslininkas atskleidė, kaip verslas Lietuvoje gali uždirbti „žaisdamas“ klientų emocijomis. S. Orkinas kalbėjo apie vieno pagrindinių Lietuvoje skelbimų portalo verslo idėją, ...
  Finansai (nuotr. Fotolia.com)
  Sukrečiantys pensijos skaičiai: tūkstantinės įmokos ir minimalus rezultatas (1) 2016.05.05 10:29 Jauni, spalvingi ir pavasario saule besimėgaujantys žmonės apie tai, kas bus po 40-ies metų, nemąsto. Nė vienas kalbintas jaunas praeivis nėra skaičiavęs, kokia būtų jo pensija pagal dabartinį uždarbį. O paskaičiavus saulėtas dangus gali ir apsiniaukti. Tarkime, žmogus uždirba 300 eurų į rankas. Jeigu žmogus, pavadinkime ...
  Prekybos centras (nuotr. Fotodiena.lt)
  Prekybos tinklų boikotas sumažins prekių kainas? 2016.05.05 10:22 Už sveikatą atsakingas eurokomisaras Vytenis Povilas Andriukaitis mano, kad Lietuvos gyventojų inicijuojama akcija tris dienas nepirkti prekybos tinkluose gali sumažinti prekių kainas. „Kaip ten besišaipytų, bet šitas aktyvus visuomenės dalyvavimas procese būtinai įtakos rinką, būtinai įtakos kainų struktūrą, ir ypač tai ...
  Ketvirtadienis, 2016 m. gegužės 5 d.
  Alytus
  +19
  2.2 m/s
  Kaunas
  +19
  2.2 m/s
  Vilnius
  +19
  2.2 m/s
  Panevėžys
  +19
  2.2 m/s
  Klaipėda
  +17
  2.2 m/s
  Šiauliai
  +19
  2.2 m/s
  Utena
  +19
  2.2 m/s

  Vilnius

  weather value Mostly sunny
  +19
  weather value Mostly sunny
  Toks jausmas lyg būtų +7

  Valiutų skaičiuoklė

  EUR

  USD

  GBP

  PLN

  Remejas1
  • Remejas1-apacia
  LKL
  A-lyga

  Ketvirtadienis, 2016 m. gegužės 5 d.
  Alytus
  +19
  2.2 m/s
  Kaunas
  +19
  2.2 m/s
  Vilnius
  +19
  2.2 m/s
  Panevėžys
  +19
  2.2 m/s
  Klaipėda
  +17
  2.2 m/s
  Šiauliai
  +19
  2.2 m/s
  Utena
  +19
  2.2 m/s

  Vilnius

  weather value Mostly sunny
  +19
  weather value Mostly sunny
  Toks jausmas lyg būtų +7