Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus iš brolių Džordžo, Nikolo ir Oliverio Ortizų priėmė Lietuvai dovanotą 1560 metais sukurtą sidabrinę paauksuotą taurę.

„Į Lietuvą grįžta istorinė relikvija – XVI amžiaus taurė. Tai reiškia, jog Lietuva praturtėja ne tiek materialiai, kiek dvasiškai,“- sakė valstybės vadovas. Prezidento teigimu, žvelgiant iš istorinės perspektyvos, tai yra neįkainojama dovana Lietuvai.

„Iš tolo esu žvilgtelėjęs ne į vieną brangenybę, bet rankose neteko laikyti. Manau, tai istorinis įvykis sumaterialėjusiame pasaulyje, kada kultūrinės vertybės retai iš privačių rankų perduodamos valstybei, o ypač valstybei, kuri tokiomis dovanomis gali įrodyti savo didybės laikus. Tokia vertybė primena mums ir jaunajai kartai apie tą istorinę praeitį, kuria didžiuojamės. Aš dėkingas tiems žmonėms, kurie turi savyje tiek dvasinės jėgos iš savo rankų, iš savo šeimos atiduoti tai valstybei, tautai“, - žurnalistams kalbėjo šalies vadovas.

Jis taip pat pabrėžė istorinę relikvijos svarbą Lietuvai: „Okupacijos metais iš muziejų, bažnyčių ir archyvų buvo išplėšti kultūros turtai, todėl kiekvienas į Lietuvą grįžtantis mūsų istorijos liudijimas – išskirtinis“.

Šalies vadovas pabrėžė, kad taurė yra susijusi su Sapiegų gimine, kuri yra daug padariusi Lietuvos kultūros ir istorijos labui. Prezidento nuomone, tokia dovana galėtų didžiuotis ne vienas pasaulio muziejus.

Valstybės vadovas padėkojo verslininkams, išsaugojusiems Lietuvai relikviją ir išreiškė įsitikinimą, kad jų kilnus gestas taps pavyzdžiu būsimiems mecenatams.

Broliai Ortizai, įteikdami dovaną, pabrėžė, jog tai padėka Lietuvai ir Lietuvos visuomenei už atvirumą ir geranoriškumą.

„Vertindami Sapiegų giminės nuopelnus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės raidai, diplomatijai, religinei tolerancijai, švietimui, kultūros plėtrai ir teisinės valstybės įtvirtinimui, suprasdami Sapiegų taurės neįkainojamą istorinę, meninę ir kultūrinę vertę Lietuvai, po ilgamečių Sapiegų taurės kelionių iš rankų į rankas dovanojame ją Lietuvai ir įteikiame Lietuvos Respublikos Prezidentui Valdui Adamkui, maloniai prašydami, kad Sapiegų taurė būtų eksponuojama viešai ir būtų prieinama Lietuvos visuomenei…“ – rašoma dovanojimo akte.

1560 metais sukurta taurė siejama su Sapiegų gimine. Manoma, kad taurė priklausė Leono Sapiegos jaunesniajam broliui Grigorijui. Taurė papuošta paauksuotais augaliniais motyvais, aplink ją pavaizduoti apsiviję du fantastiniai gyvūnai. Viršutinėje taurės dalyje įkomponuotas herbas ir inicialai. Taurėje slavų kalba įrašyta: „ Ši taurė pagaminta ponui Grigorijui iš Oršos draugystei tų, kurie gers iš jos savo sielų labui, 1560 metų kovo mėnesio 1 dieną“. Taurės aukštis – 20 cm, svoris – 550 gramų.

Taurė perduota saugoti Lietuvos dailės muziejui, o atidarius Valdovų rūmus, ji bus juose eksponuojama. Lietuvos visuomenė taurę galės pamatyti jau nuo šių metų liepos 6 dienos Taikomosios dailės muziejuje, Valdovų rūmams skirtų kūrinių parodoje.

Taurė gerai žinoma meno ekspertams, eksponuota keliose parodose ir publikuota auksakalystės istorijai skirtuose leidiniuose. XX a. pradžioje ji buvo garsioje Eugene Lubovitch kolekcijoje, 1978 metais buvo parduota Ciuricho Sotheby‘s aukcione, o 2007 metų lapkritį – Londono Christies aukcione.

Lietuvos Didžiosiojoje Kunigaikštystėje sukurta taurė buvo perduota ceremonijos Lietuvos Respublikos Prezidentūroje Vilniuje metu. Ši reta aukso ir sidabro taurė sukurta XVI a. Renesanso laikotarpiu ir siejama su didikų Sapiegų gimine. News Bridgepix nuotr.:


Daugiau:

„Christies“ aukcione kolekcininkai rungsis ir dėl Sapiegų taurės

Sapiegų taurė parduota už 636 000 litų

Parašyk komentarą
  Skaityti komentarus (3)
  Komentuoti

  Laisvalaikis

  Erika Vitulskienė ir Andrius Butkus (nuotr. Fotodiena.lt/Ievos Budzeikaitės)
  „Kviečiu šokti. Pažadinta aistra“ paliko E. Vitulskienė (8) 2012.10.08 07:23 „Paskutinis traukinys“ – tokia tema buvo užduota LNK šokių konkurso „Kviečiu šokti. Pažadinta aistra“ šokėjams. Poros temą traktavo laisvai. Vienus paskutinis traukinys vežė į praeitį, kitus - prie Santuokų rūmų, trečius į depą, o ketvirtus - net į raudonųjų žibintų kvartalą.
  Vytautas Kernagis (Fotodiena.lt/Andrius Petrulevičius)
  Skaitytojo naujiena: tyčiotis iš mirusiųjų – negražu (11) 2012.09.12 21:30 Vienos iškiliausių Lietuvos istorijoje asmenybių – maestro Vytauto Kernagio – atminimas, akivaizdu, ne visiems atrodo vertas pagarbos. Balsas.lt skaitytojas pasipiktino, kad socialiniame tinklalapyje „Facebook“ yra sukurtas Vytauto Kernagio profilis, kuriame naudojama originali maestro nuotrauka ir kone stengiamasi ...
  Antroji kelionės diena. Prie Oslo gyvenantis pažįstamas Sigitas (viduryje) net dukart suteikė keliauninkams (iš kairės: Mindaugas, Kęstutis, Tomas ir Vaidas) prieglobstį. Vaido Bičkaus asmeninio archyvo nuotraukos (nuotr. Organizatorių)
  Atostogos motociklu: išbandymas kūnui, poilsis protui (7) 2012.09.08 23:40 Viskas prasideda nuo idėjos. Kelionė motociklais – ne išimtis. Žiemą keturių draugų – Vaido, Kęstučio, Mindaugo ir Tomo – galvose kilo išganinga mintis: sėsti ant „plieninių žirgų“ ir leistis į nuotykį Skandinavijos serpantinais. Kaip tarę, vaikinai ėmė ir padarė. Rugpjūčio pradžioje, pasikinkę „Yamaha“, „Aprilia“, ...
  A. Kontrimas (nuotr. TV3)
  A. Kontrimas: filmuodamasis jaučiuosi kaip danguje 2012.09.07 15:32 Šią savaitę TV3 eteryje debiutavusio ketvirtojo „Naisių vasaros“ sezono filmavimo aikštelėje – išbandymų metas. Jau kitą savaitę eteryje pasirodys naujasis Naisių kaimo paštininkas Jonas, kurį vaidins 202 centimetrų ūgio įspūdingo stoto ir linksmų plaučių šiaulietis Arūnas Kontrimas. Aikštelėje jam teko neeilinis iššūkis ...
  Šrekas (nuotr. TV3)
  Išdalinti kino meno ir mokslo akademijos apdovanojimai 2012.09.07 15:20 Vakar Beverli Hilse vykusioje JAV Kino meno ir mokslo akademijos (The Academy of Motion Picture Arts and Sciences) ceremonijoje apdovanojimus pelnė kino ir meno industrijoje nusipelnę veikėjai – Jeffrey Katzenbergas, Halas Needhamas, D.A. Pennebakeris ir Georgeas Stevensas, Jaunesnysis.

  Naujausios TV3 Žinios

  Tikkurila namai


  Studijuok 2016
  Oras Lietuvos žemėlapyje
  Šeštadienis, 2016 m. gegužės 28 d.
  Alytus
  +25
  2.2 m/s
  Kaunas
  +26
  2.2 m/s
  Vilnius
  +25
  2.2 m/s
  Panevėžys
  +26
  2.2 m/s
  Klaipėda
  +21
  2.2 m/s
  Šiauliai
  +26
  2.2 m/s
  Utena
  +24
  2.2 m/s

  Vilnius

  weather value Mainly sunny
  +25
  weather value Mainly sunny
  Toks jausmas lyg būtų +13

  Valiutų skaičiuoklė

  EUR

  USD

  GBP

  PLN

  Remejas1-apacia
  Oras Lietuvos žemėlapyje
  Šeštadienis, 2016 m. gegužės 28 d.
  Alytus
  +25
  2.2 m/s
  Kaunas
  +26
  2.2 m/s
  Vilnius
  +25
  2.2 m/s
  Panevėžys
  +26
  2.2 m/s
  Klaipėda
  +21
  2.2 m/s
  Šiauliai
  +26
  2.2 m/s
  Utena
  +24
  2.2 m/s

  Vilnius

  weather value Mainly sunny
  +25
  weather value Mainly sunny
  Toks jausmas lyg būtų +13
  Į viršų