Naujųjų centų eskizas

Naujųjų centų eskizas

Niekam ne paslaptis, kad lietuviškas monetas – litus ir centus – turėsime savo piniginėse dar tik porą – trejetą metų; po to jas pakeis didžiojoje Europos dalyje jau seniai „įsigyvenę“ eurai ir euro centai. Tiems, kurie itin skausmingai išgyvena artėjantį atsisveikinimą su lietuviškomis monetomis, norėtume priminti, kad jas pakeis ne šiaip sau eurai, o eurai su  Vyčiu ir kita lietuviška simbolika.Lygiai taip pat nacionalinė specifika atsispindi ir kitų Europos Sąjungai priklausančių valstybių monetose: visoms joms vienodą „kosmopolitinį“ aversą (priekinę monetos pusę) atstoja originalus ir jų  tautinį savitumą atspindintis reversas (kita monetos pusė).

Kaip artėjančiam euro įvedimui ruošiasi Vilniaus monetų kalykla? Ar neliks jos darbuotojai be darbo? Šios įmonės generalinį direktorių Ovidijų Belvederską kalbina „Balso.lt“ specialusis korespondentas Imantas Melianas.

„Balsas.lt“: Gerbiamas Direktoriau, Vilniuje sklando kalbos, jog būsimų lietuviškų eurų gaminimas yra patikėtas vienai žinomai britų firmai. Kaip ten yra iš tikrųjų? Ar neliks Jūsų vadovaujamos įmonės specialistai be darbo?

O. B. : Iš karto turiu Jums pasakyti – visos kalbos apie mūsų kalyklos uždarymą yra tik neišmanėlių pramanas. Priešingai,  kartu su partneriais iš vokiečių įmonės „Sachsische Staatsmuenzwerk“ esame parengę įmonės rekonstrukcijos ir dalinio jos darbuotojų perprofiliavimo planą, po kurio įgyvendinimo turėtume tapti viena didžiausių monetų kalyklų visoje Vidurio Europoje.

„Balsas.lt“: Bet kodėl lietuviškos eurų ir euro centų monetos negali būti kaldinamos čia, Vilniaus monetų kalykloje?

O. B. : Mes ne politikai, mes gamybininkai. Taip buvo suderėta ir surašyta Lietuvos stojimo į Europos Sąjungą sutartyje. Bet mūsų kalykla turės pakankamai darbo ir be lietuviškų eurų. Norėčiau atkreipti Jūsų dėmesį į tai, kad viena pagrindinių verslo taisyklių skelbia, kad bet kurį klientą galima atsivilioti, pasiūlius jam pigesnę prekę ar paslaugą. Taip ir elgiamės ten, kur mūsų nevaržo Europos Sąjungos instrukcijos. Šiais metais mums pavyko perimti iš amerikiečių užsakymus Brazilijos ir Pietų Afrikos Respublikos monetoms nukalti, balandžio 1 dieną tokią pat sutartį ketiname pasirašyti ir su Indonezijos nacionaliniu banku. Tiesą kalbant, mūsų verslo paslaptis paprasta kaip trys kapeikos – tiesiog mūsų darbuotojų darbas kainuoja 5,4 karto mažiau, nei jų kolegų JAV. Štai ir paskaičiuokite. Turbūt supratote, kad bankrotas mūsų kalyklai tikrai negresia.

„Balsas.lt“: Ar tai reiškia, kad Jūs visai pasišalinsite iš lietuviškos rinkos?

 O. B. : Aišku, kad ne. Mes juk turime dar laiko - beveik trejetą metų iki euro įvedimo. Štai pažiūrėkite, – direktorius atitraukė užuolaidą, slepiančią ant sienos eksponuojamą didžiulę monetų kolekciją. – Atkreipkite dėmesį į šias saulučių, žvaigždučių, kvadratų ir trikampių formos monetas, taip pat į monetas su kiauryme. Jos yra mėgstamos viso pasaulio kolekcininkų (ypač jaunųjų). Nutarėme, jog per laiką, likusį iki euro įvedimo, dar spėsime pagaminti visų šių įmantrių formų lietuviškų monetų. Jų ketiname nukaldinti kur kas daugiau, negu reikėtų apyvartinei paklausai patenkinti. Manome, kad dailiai įpakuoti tokių lietuviškų monetų rinkiniai taps paklausi prekė įvairių šalių numizmatams, o ir Lietuvos iždas gaus iš to gražaus pelno.

„Balsas.lt“: Ponas Ovidijau, o kas čia per keistas pinigas, kurio pavyzdį matome ant Jūsų darbo stalo?

O. B. :Norėjome išsaugoti paslaptį dar kelias dienas, bet tiek jau to – ką čia bepakeis ta nepilna savaitė (pokalbis vyko kovo 26 dieną – aut.). Rašykite drąsiai – nuo šių metų balandžio 1 dienos į apyvartą bus paleistos naujo tipo monetos, kokių dar neturi ne viena pasaulio valstybė. Turbūt pastebėjote, jog labai dažnai kainos parduotuvėse būna „suapvalintos“ iki 99 centų. Tai sudaro tam tikrų nepatogumų ir prekybininkams, ir pirkėjams. Kol vieni suranda piniginėje reikiamą centų kiekį, kol kiti paberia grąžos...Štai ir sugalvojome išleisti apyvarton 99 centų nominalo monetas, kurios pagal visus kitus parametrus niekuo nesiskirs nuo įprastinių 1 lito monetų (portalui „Balsas.lt“ pavyko gauti naujosios monetos eskizą, kurį publikuojame – I. M.).

„Balsas.lt“: Ar galėtume mes šią monetą nufotografuoti?

O. B. : Ne, kol kas nereikia. Tegul tai bus staigmena Lietuvos žmonėms ir viso pasaulio numizmatams. Užteks to, kad Jūsų tinklalapis psichologiškai paruoš juos šiam siurprizui.

„Balsas.lt“: Ačiū už pokalbį.

Parašyk komentarą
  Skaityti komentarus (24)
  Komentuoti

  Lietuva

  Liga (nuotr. Fotolia.com)
  Šeimos tragedija: nuo vėjaraupių mirė penkiametė (1) 2016.05.31 14:23 Tragedija alytiškių šeimoje – vakar ryte atėjusi žadinti penkiametės dukros mama rado ją lovoje mirusią. Mergaitė sirgo vėjaraupiais, panašu, kad  nuo šios ligos komplikacijos ir  mirė. Vienoje Alytaus šarvojimo salių mažyčiame karstelyje šį vakarą bus apraudama penkiametė mergaitė. Ji mirė vakar ryte. Mergytė ...
  Narkotikai (nuotr. Policijos)
  Prastos žinios iš Europos: Lietuva turi didelių bėdų dėl narkotikų 2016.05.31 14:05 Lietuva dvigubai viršija Europos Sąjungos (ES) vidurkį dėl mirčių perdozavus narkotinių medžiagų. Blogiausia padėtis – Estijoje.  Užpernai Lietuvoje milijonui gyventojų teko 44,4 atvejo arba iš viso 87 mirtys dėl narkotikų perdozavimo. Tuo metu ES vidurkis yra 19,2 atvejo milijonui gyventojų, rodo antradienį ...
  STT (nuotr. Fotodiena.lt)
  Nerijaus Numavičiaus įmonės vadovė: STT buvau apklausta tik dėl to, jog pažįstu Raimondą Kurlianskį 2016.05.31 13:38 Galimo politikų papirkimo byloje apklausta verslo grupės „Vilniaus prekyba“ pagrindinio akcininko Nerijaus Numavičiaus kontroliuojamos bendrovės „Bertona Holdings Limited“ Lietuvos skyriaus vadovė Diana Dominienė sako, kad prokurorus greičiausiai sudomino jos pažintis su „MG Baltic“ viceprezidentu Raimondu Kurlianskiu.
  Jautiena (nuotr. Fotolia.com)
  Premjeras kartoja: PVM lengvata - tik mėsai 2016.05.31 12:50 Premjeras Algirdas Butkevičius kartoja, kad pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvata gali būti taikoma tik šviežiai ir atšaldytai mėsai, o jei dėl to maisto produktai neatpigs, ji būtų panaikinta. „Kalbant apie PVM lengvatą matau tik dvi galimybes: pirma, sumažinti PVM tarifą šviežiai ir atšaldytai mėsai, ir kitas buvo ...
  A. Butkevičius (nuotr. Fotodiena.lt)
  Premjeras: rinkliavų didinimas turi būti pagrįstas 2016.05.31 12:45 Premjeras Algirdas Butkevičius sako, kad valstybės rinkliavos turi būti didinamos pagrįstai. „Galiu drąsiai teigti ir aiškiai argumentuoti, kad norint padidinti bet kokią rinkliavą, reikia pagrįsti kodėl tai daroma, kodėl yra padidėję kaštai tų, kurie dirba tą tiesioginį darbą, kuris susietas su tam tikrų licencijų ...

  Naujausios TV3 Žinios

  Tikkurila namai


  Studijuok 2016
  Oras Lietuvos žemėlapyje
  Antradienis, 2016 m. gegužės 31 d.
  Alytus
  +27
  4.5 m/s
  Kaunas
  +28
  4.5 m/s
  Vilnius
  +27
  4.5 m/s
  Panevėžys
  +28
  4.5 m/s
  Klaipėda
  +27
  2.2 m/s
  Šiauliai
  +27
  4.5 m/s
  Utena
  +27
  4.5 m/s

  Vilnius

  weather value Mix of sun and clouds
  +27
  weather value Mix of sun and clouds
  Toks jausmas lyg būtų +15

  Valiutų skaičiuoklė

  EUR

  USD

  GBP

  PLN

  Remejas1-apacia
  Oras Lietuvos žemėlapyje
  Antradienis, 2016 m. gegužės 31 d.
  Alytus
  +27
  4.5 m/s
  Kaunas
  +28
  4.5 m/s
  Vilnius
  +27
  4.5 m/s
  Panevėžys
  +28
  4.5 m/s
  Klaipėda
  +27
  2.2 m/s
  Šiauliai
  +27
  4.5 m/s
  Utena
  +27
  4.5 m/s

  Vilnius

  weather value Mix of sun and clouds
  +27
  weather value Mix of sun and clouds
  Toks jausmas lyg būtų +15
  Į viršų