Kaip atpažinti vaiko širdies ligą

Vaikas (nuotr. blogspot.com)

Vaikas (nuotr. blogspot.com)

Dalis širdies ligų nuo vaiko gimimo gali būti nepastebimos ir išryškėja vėliau, vaikui augant. Tačiau neretai širdies patologija pasireiškia pirmaisiais gyvenimo mėnesiais.

Kaip laiku atpažinti bėdą ir kaip su ta žinia gyventi kalbamės su gyd. vaikų kardiologe med. dr. Ramune Vankevičiene.

Įgimta yda

„Vaikų širdies ligos – tai didelė ligų grupė, kurią sudaro įgimtos širdies ydos, uždegiminės širdies ligos, širdies ritmo ir laidumo sutrikimai, kardiomiopatijos“. – sako gydytoja. Pasak jos, širdies formavimąsi embriono vystymosi periode neigiamai gali veikti:

ūmūs moters infekciniai susirgimai per pirmus tris nėštumo mėnesius (raudonukė, tymai);

lėtiniai moters susirgimai, tokie kaip cukrinis diabetas;

žalingi aplinkos veiksniai;

moters rūkymas nėštumo metu, be to ne tik aktyvus, bet ir pasyvus, pavyzdžiui, darbas prirūkytoje patalpoje;

alkoholio, įvairių medikamentų vartojimas nėštumo metu;

vyresnis nei 35 metai moters amžius.

Tačiau dažnai įgimtų širdies ydų priežastys lieka nežinomos. „Šiandien neabejojama, kad jau vaikystėje gali būti paveldėtas polinkis sirgti daugeliu suaugusiųjų širdies ligomis, pavyzdžiui ateroskleroze ar išemine širdies liga“. – teigia vaikų kardiologė. – „Apie tai, kad vaikas gali sirgti širdies liga, galima įtarti iš tokių išorinių požymių, kaip netikėti išblyškimo priepuoliai, odos mėlynavimas, alpimas ir sąmonės praradimas, skausmai širdies krūtinėje, greitas nuovargis, judrių žaidimų, fizinio krūvio netoleravimas – visa tai turėtų sukelti tėvams susirūpinimą. Tokie vaikai greitai pavargsta lipant laiptais, sparčiai einant. Kūdikiams prastai auga svoris, stebimas dusulys, dažnas kvėpavimas.“

Vaiko amžiaus ypatumai

„Kritiškiausias periodas, kuomet išryškėja gyvybei grėsmingos ydos– naujagimystė ir pirmieji mėnesiai“. – pabrėžia gyd. Ramune Vankevičienė. – „Naujagimiai ir kūdikiai dažnai gimsta, jau sergantys įgimtomis širdies ydomis, kurios yra vienos dažniausių raidos ydų“.

Dalis ydų yra lengvos, nepavojingos gyvybei ir nereikalauja skubaus gydymo, tačiau tokį vaiką vis tiek turi stebėti vaikų kardiologas. Tais atvejais, kai yda sunki, pavojinga gyvybei, konsultuotis pas vaikų kardiologą būtina kuo greičiau po gimimo, kad tolimesnis naujagimio būklės stebėjimas ir gydymas būtų savalaikis.

Vaikų kardiologo konsultacija yra labai svarbi ikimokykliniame ir jaunesniame mokykliniame amžiuje, kai vaikas intensyviai auga. Specialistai turėtų įvertinti vaiko širdies būklę, prieš parenkant jam fizinį krūvį. Be to, tokio amžiaus vaikai dažnai serga įvairiais virusiniais ar bakteriniais susirgimais, kurie gali įtakoti širdies uždegimus – miokarditą arba aritmiją. Nors pasak gydytojos, dėl infekcijos atsiradę širdies uždegimai būdingi bet kuriam amžiaus periodui.

Stebėti ir žinoti

Įtarus širdies patologiją, tiksliai diagnostikai būtini kompleksiniai tyrimai, todėl vaikui atliks elektrokardiogramą ir širdies echoskopiją. Elektrokardiograma parodo elektrinius širdies procesus, padeda išsiaiškinti širdies aritmijas. Širdies echoskopija pateikia detalų širdies struktūrų vaizdą – specialiame monitoriuje matomos vaiko širdies kameros, vožtuvai, kraujagyslės. Šis tyrimas yra vienas iš svarbiausių ir informatyviausių neinvazinių tyrimų vaikų amžiuje.


Parašyk komentarą


    Dienos klausimas

    Ar daug maisto išmetate?

    Televizija


    Svarbiausi šimtmečio įvykiai Lietuvoje